Blog

Humanitárna pomoc

Mesiac po vyčíňaní cyklónu

Mesiac po vyčíňaní cyklónu Idai v krajinách juhovýchodnej Afriky sa pomaly prebúdza život. Voda po masívnych záplavách ustupuje, následky sú obrovské. V Mozambiku sa ocitli pod 10 metrami vody okrem prístavného mesta Beira celé dediny v jeho okolí a zničili, čo sa dalo.

 

Katastrofa vyvolala okamžite vlnu medzinárodnej pomoci a solidarity. Zapojilo sa do nej viac ako 14 krajín a z celého sveta prúdila na miesto nešťastia materiálna a finančná pomoc. Ľudia dostali jedlo, pitnú vodu, prístrešky na bývanie, hygienické potreby. Nadácia Integra vyhlásila zbierku na pomoc ľuďom v postihnutých krajinách a aktívne spolupracuje s Alianciou Integral, ktorej členovia pomáhajú na mieste

 

Reakcia ľudí

Obyvatelia zaplavenej krajiny vedia, že sami si nedokážu pomôcť. Stratili svoje domovy, prišli o úrodu. Zničené boli vodné zdroje, rozmohli sa infekčné choroby, najmä cholera. Bezprostredne po katastrofe vyzerala situácia beznádejne. Po stretnutí s humanitárnymi pracovníkmi však svitla nádej. „Včera, keď som ťa videl prichádzať a rozprávať sa s našimi ľuďmi, bol som si istý, že sa sem nevrátite. Dnes ráno, keď som ťa videl prichádzať s pomocou, nemohol som veriť svojim očiam. Bol som taký šťastný, že som začal plakať. Ste to najlepšie, čo sa mi v poslednej dobe prihodilo “, povedal 50-ročný Manuel.

 

Čo sa podarilo 

Po týždňoch namáhavej práce, odstraňovania následkov povodne a poskytovania pomoci sa podarilo zaočkovať proti cholere viac ako 800-tisíc ľudí. Núdzový prístrešok na bývanie dostalo vyše 117-tisíc obyvateľov. Boli zriadené bezpečné miesta pomoci pre traumatizované deti, ktoré boli svedkami katastrofy. Neustále sa pracuje na tom, aby komunity dostávali informácie o tom, čo sa deje.

 

Potrebujú pomoc

Ľudia v juhovýchodnej Afrike potrebujú našu pomoc. Podľa organizácie Spojených národov nedávny búrka je jedna z najhorších búrok, akú juh Afriky zažil za posledné desaťročia. Vyvolala humanitárnu krízu, ktorá postihla asi 2,5 milión ľudí.

Napriek obrovskému úsiliu sa však ešte nepodarilo dostať sa do všetkých odľahlých oblastí, ktoré potrebujú pomoc. Cesty sú zničené a chýbajú finančné prostriedky na nevyhnutné opravy a zabezpečenie techniky.

 

Button: Zapojte sa a pomôžte ľuďom zvládnuť následky prírodnej katastrofy.

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie