P

red mnohými rokmi navštívila Afriku, kde videla naplno biedu ľudí. Deti žobrajúce na ulici, v plechových príbytkoch bez vody, elektriny, či toalety, deti bez vzdelania, bez nádeje… Táto skúsenosť ju natoľko zasiahla, že sa rozhodla vytvoriť program na podporu vzdelávania detí. Dala mu názov Malaika, čo v preklade znamená anjel. Caulene Bussard, manželka správcu Nadácie Integra Allana Bussarda, stále pomáha núdznym deťom.

Mať otvorenú myseľ pre pomoc iným
Program podpory vzdelávania je tu dodnes. Vďaka nemu sa dostalo k vzdelaniu viac ako tisíc chudobných afrických detí. Mnohé by inak zostali žiť na ulici, niektorí by prepadli drogám alebo sa snažili prežiť krádežami. Nikdy by nemali prácu, ktorá ich uživí. Caulene hovorí: „Je pre nás ľahké predpokladať, že zvyšok sveta je ako ten náš, ktorý poznáme tu v Európe. Môžeme sa pozerať na bohatšie miesta a byť nespokojní. Alebo sa môžeme pozrieť na iné chudobnejšie miesta, niekedy dokonca ukryté v našej vlastnej spoločnosti, a môžeme mať otvorenú myseľ pre pomoc iným.

„V Afrike som stretla skutočných hrdinov, ktorí neustále verne pomáhajú svojim rodinám a aj mnohým iným v ťažkých podmienkach.“

Afrika a jej hrdinovia
Podľa Caulene je jedným z najväčších privilégií jej života mať možnosť pozerať sa na život a realitu na iných miestach a v iných kultúrach. Hovorí, že v rozvinutom svete je pre nás také ľahké myslieť si, že naša vlastná realita je normou a byť nespokojní. Naše oči a uši sú však často zatvorené pred realitou skutočného sveta. „Moje cesty po Afrike mi pomohli vidieť chudobu takú, aká je. Nie takú, akú by som si priala. V Afrike som stretla skutočných hrdinov, ktorí neustále verne pomáhajú svojim rodinám a aj mnohým iným v ťažkých podmienkach. Tieto skúsenosti mi pomáhajú byť vďačná za svoj život, namiesto toho, aby som sa sťažovala a bola nespokojná.“ Caulene stretla v Afrike ľudí, ktorí ju obohatili a inšpirovali. Tu sú niektoré príklady tých, s ktorými doposiaľ spolupracuje.

Lucy
Táto energická dáma má 60 rokov a vôbec sa nechystá odísť do dôchodku. Využila svoje vlastné podnikanie na založenie detského domova Praise Gate pre opustené deti. Namiesto plánovania dôchodku sa Lucy a jej manžel rozhodli otvoriť svoju náruč deťom na ulici, ktoré by inak žili bez domova a nikdy by nechodili do školy. Doteraz zachránili viac ako 50 detí. Dali im lásku, bezpečie. Naučili ich životným zručnostiam, fungovaniu v rodine a v spoločnosti. Mnohí z nich už skončili školu a postavili sa na vlastné nohy. Lucy s Allanom naďalej prijímajú nové deti a tešia sa z ich pokrokov.

Mr. a Mrs. Mahiaini
Vo svojich 90. rokoch stále pomáhajú iným. Títo manželia sa po odchode do dôchodku rozhodli, že svoje ďalšie roky venujú chudobným a osirelým deťom a pomôžu im na ceste za vzdelaním. Založili jeden z našich projektov – Školu sv. Anny. Títo vzácni ľudia aj v pokročilom veku stále podporujú a povzbudzujú študentov. Vďaka nim mohli stovky detí chodiť do školy a dokončili si vzdelanie. Pre Caulene sú inšpiráciou, že je možné stále pomáhať iným a žiť plnohodnotný, aktívny život dokonca aj v starobe.

Simon
Simon je mladý muž, ktorý mal neľahké detstvo. Mama ho opustila po tom, čo jeho otec zomrel. Simon zostal s rodinou svojho otca, ktorá sa však o neho riadne nestarala. Jedného dňa Simon utiekol a skončil v detskom domove. „Keď sme stretli Simona, sníval o tom, že bude študovať na strednej škole. Slovenskí sponzori ho podporili a on skončil nielen strednú, ale aj vysokú školu. Teraz vlastní malú firmu,“ vysvetľuje Caulene. Simon v súčasnosti čiastočne pracuje aj pre jednu z našich partnerských organizácií a popri tom pomáha ohrozeným deťom. Kedykoľvek je niekto v núdzi, Simon a jeho rodina sú tu, aby mu pomohli alebo prijali núdzne dieťa.

Je mi cťou spolupracovať
„Mojou inšpiráciou sú títo africkí priatelia. Je mi cťou pracovať s nimi a učiť sa od nich, “ uzatvára Caulene Bussard, ktorá za tie roky spoznala stovky príbehov detí a ich rodín. Pomohla im a pomáha ďalej, lebo ako hovorí, môžeme mať myseľ otvorenú pre pomoc iným. Vtedy začíname meniť svet.