Blog

Humanitárna pomoc

Ľudia na Ukrajine sa pripravujú na zlý scenár

Vzhľadom na napätú situáciu na Ukrajine sa mnohí ľudia pripravujú na najhorší scenár. Naši partneri na Ukrajine, s ktorými ako Nadácia Integra spolupracujeme, nás informovali, ako tam ľudia vnímajú hrozbu útoku.

 

Situácia je vážna

Podľa slov Nikolaja (meno kvôli bezpečnosti zmenené), ľudia začali brať hrozbu útoku Ruska vážne. Znepokojuje ich narastajúci počet vojakov, ktorí obklopujú krajinu. Obavy v nich vyvolávajú aj vyjadrenia zo strany ruskej vlády. Napriek tomu si nechcú pripustiť, že naozaj môže dôjsť k vážnemu konfliktu.

„Americké, britské, austrálske a nemecké veľvyslanectvá ohlásili evakuáciu časti svojho personálu a ich rodín. Zatvorili sa dve medzinárodné školy, ktoré tiež evakuovali zamestnancov. Rovnako aj niektoré firmy sťahujú svojich pracovníkov do iných krajín. To vieme s určitosťou, keďže náš syn pôsobí v IT spoločnosti a tiež odchádza. Minimálne na tri mesiace,” hovorí Nikolaj.

 

Ceny rýchlo rastú

Podľa jeho slov sú na viacerých miestach vypredané niektoré tovary. Ceny za energie a potraviny veľmi rýchlo rastú. Mnohé organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom, sa začali pripravovať na najhorší scenár. „Aj my plánujeme ďalšie kroky, ako postupovať, ak by prišlo k vojenskému konfliktu. Nechceme zostať zaskočení, potrebujeme konať. Máme k dispozícii budovu s desiatkou izieb, síce nie úplne dokončených, ktoré však môžu v čase núdze slúžiť ľuďom. Ak príde vojna, zrúti sa infraštruktúra, vieme poskytnúť útočisko,“ vysvetľuje Nikolaj.

Potrebný je generátor

Budova nie je zatiaľ obývaná. Predpokladá sa, že sa v najbližšom čase úplne dokončia vnútorné práce a uvedie do prevádzky. Potrebuje však generátor. V prípade zlyhania centrálnej dodávky elektrickej energie by generátor zabezpečil prevádzku budovy. Aj v čase krízy by sa v nej mohlo naďalej kúriť, svietiť a normálne fungovať. Na jeho kúpu je ale potrebných 2000 eur.

 

Pridajte sa

Pridajte sa, prispejte na zakúpenie generátora, potrebného pre funkčné bývanie aj v čase núdze.

POMÔCŤ NA UKRAJINE

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie