Blog

Humanitárna pomoc

Lepšia hygiena v domácnostiach

Afganistan, ktorý zažíva krízu kvôli vážnej politickej situácii, dlhodobo trápi chudoba. V krajine je nedostatok jedla, pitnej vody, zdravotnej starostlivosti a nízka úroveň hygieny. Pre ľudí je aj problém dostať sa k vode a umyť sa. Polovica obyvateľov z takmer 40-miliónového Afganistanu, potrebuje humanitárnu pomoc. Situáciu ešte zhoršila pandémia COVID-19.

Riešením podvýživy sa zaoberá aj náš partner humanitárna organizácia Medair. Do programu liečby akútnej podvýživy , ktorý podporuje aj Nadácia Integra  Pomáha liečiť hlavne podvyživené deti a organizuje pre matky školenia, kde sa naučia kontrolovať podvýživu svojich detí a lepšie si osvoja hygienické návyky. V ich domácnostiach je tak lepšia hygiena, čím sa znižuje riziko nákazy koronavírusom.

 

Distribúcia mydla

Ročnú Afiu z južného Afganistanu prijali na kliniku kvôli akútnej podvýžive a úspešne ju vyliečili. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dievčatko fyzicky zmenilo od prijatia na kliniku až po prepustenie. V rámci ošetrenia dostala Afia aj mydlo. 

Distribúcia hygienických potrieb je súčasťou opatrení, na ktorých sa podieľame uprostred globálnej pandémie. Majú zaistiť pacientom a personálu čo najväčšiu bezpečnosť. Patrí k nim tiež zriaďovanie miest na umývanie rúk, zachovávanie odstupu, rúška a ochranné pomôcky pre personál.

Lepšia hygiena v domácnostiach

Afiina matka Farah sa s nami podelila o svoje pocity, keď dostala mydlo: „Som za to veľmi vďačná, aj za výživové doplnky pre moju dcéru. Teraz máme doma dostatok mydla a môžeme si pred jedlom umyť ruky. Pomohli nám aj vaše rady, ako sa chrániť pred COVID-om a ďalšími chorobami ako je napríklad hnačka. Teraz už vieme, kedy a ako si umývať ruky mydlom, aby sme predišli nákaze. V našich domácnostiach je teraz lepšia hygiena.“

 

Núdza v krajine trvá, zapojte sa

Podobných príbehov je veľa. Núdza v Afganistane je veľká a jej obyvatelia potrebujú pomoc. Zapojte sa aj vy a dajte im šancu lepšie a zdravšie žiť. 

 

PRISPIEŤ ĽUĎOM V AFGANISTANE

 

Použité fotografie: © Medair
#KrízaAfganistan

 

Mohlo by vás zaujímať

Napriek zúfalstvu začala opäť tvoriť

Čítať ďalej

Na férovej africkej vlne

Čítať ďalej

Naša pomoc na Ukrajine na TV JOJ24

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie