Blog

Podpora detí

Lekárka Lucia v Etiópii

Správy od Lucie:

15. júna 2016

Lucia je na Slovensku. O jej pobyte v Etiópii vám pripravíme rozhovor a v spolupráci s Vysokou školou sv. Alžbety už chystáme pokračovanie tejto úspešnej a zmysluplnej spolupráce. Hoci je Lucia už doma, potreba liečiť je na klinike stále aktuálna a výzva na podporu tejto činnosti ostáva naďalej otvorená.

12. júna 2016

„Posledný týždeň prebehol pokojne, dokončili sme preventívne prehliadky, dokumentáciu sme dali do elektronickej formy a preniesli do počítača na klinike, aby bola kedykoľvek k dispozícii“ hovorí Lucia. V pláne má ešte dokončiť a klinike prebehoprednášky zo sexuálnej výchovy pre starších žiakov a pripraviť sa na návrat na Slovensko.

2. júna 2016

Výborná správa od Lucie: „Tento týždeň sme skončili s preventívnymi prehliadkami, vyšetrili sme vyše 400 študentov, odhalili niektoré zdravotné problémy. Stretnutia s rodičmi stále pokračujú, aj keď sa zúčastňuje len približne polovica rodičov.“

21. mája 2016

Po dvoch mesiacoch pôsobenia slovenskej lekárky v centre Bishoftu sa podarilo na klinike čiastočne doplniť zásoby liekov. „Nakúpili sme asi polovicu potrebných liekov a zdravotníckeho materiálu za výhodné ceny. Vďaka tomu sme zlepšili diagnostiku. Môžeme už vyšetrovať aj hladinu hemoglobínu v krvi a podarilo sa nám odhaliť viacero prípadov chudokrvnosti, ktorá je u detí zrejme následkom opakovaných parazitárnych nákaz,“ spresňuje Lucia prínos lepšieho vybavenia kliniky.

Podľa jej slov naďalej pokračujú preventívne prehliadky žiakov, zostáva vyšetriť už len deti z posledných dvoch ročníkov. V súčasnosti škola „žije“ záverečnými skúškami ôsmakov, ktoré majú podobu monitoru deviatakov u nás.

V rámci osvety plánuje Lucia informačné stretnutie so staršími žiakmi ohľadom sexuálnej zodpovednosti prevencie pohlavne prenosných ochorení a neželaného počatia. „Pripravujeme aj ďalšie stretnutia s rodičmi, kde sa zameriame na dôležitosť hygieny“, informuje lekárka.

14. mája 2016

Lucia zorganizovala stretnutie personálu, na ktorom sa rozprávali o terajšom aj budúcom stave klinky (v septembri má byť klinika pripravená na plnú prevádzku). Pripravila zoznam liekov, diagnostických a vyšetrovacích pomôcok, ktoré budú potrebné a vystačia aspoň na niekoľko mesiacov.

„V  Addis Abebe sme sa pokúšali zháňať lieky a pomôcky na súčasnú prevádzku (dezinfekčné prostriedky na ruky a na povrchy, kity na vyšetrenie hemoglobínu, krvnej skupiny, šicie materiály, atď), no nepodarilo sa nám žiaľ zohnať takmer nič, distributéri potrebné veci buď nemali, alebo boli po exspirácii.“

Popri týchto povinnostiach na klinike stále prebiehajú preventívne prehliadky detí.

1. mája 2016

V Etiópii podľa gregoriánskeho kalendára práve prebieha Veľká Noc. Požiadali sme Lucia, aby nám priblížila jej priebeh.

„Veľkej Noci predchádza prísny dvojmesačný pôst. Typickým jedlom pre toto obdobie je Fasting dish. Je vegánske a skladá sa z viacerých druhov jedál, najmä kašovitých. Napríklad dusená fazuľa, kapusta zo zemiakmi, červená repa, šošovicová kaša či krúpy. Tieto sa naberajú a jedia Enjerou, čo je slaná až kyslastá bezlepková placka z miestnej obilniny Tef. Fasting dish však jedia skôr ľudia zo strednej vrstvy obyvateľstva, medzi chudobnejšími je počas pôstu aj mimo neho najbežnejším jedlom Enjera a Shiro, čo je strukovinová kaša, ktorá sa pripravuje na rôzne spôsoby. Deti majú veľkonočné prázdniny. Ľudia sa veselia, stretávajú, trávia čas s rodinou.“

17. apríla 2016

Slovenská lekárka Lucia je v Etiópii na klinike v centre Bishoftu tretí týždeň. Aké sú jej prvé pracovné skúsenosti sa dočítate v nasledujúcom rozhovore.
Ako začala Vaša práca na klinike v Etiópii?
Spočiatku som sa zoznamovala s chodom kliniky, veľmi mi v tom pomohol tunajší personál. Zistila som, ako to je s vedením dokumentácie o pacientoch, skladovaním liekov a zdravotníckeho materiálu. Hneď druhý týždeň sme začali s preventívnymi prehliadkami detí zo školy. Postupujeme po ročníkoch, dokopy ich je osem. Doteraz sme stihli vyšetriť žiakov prvého až tretieho ročníka, čo je niečo cez 150 detí.
Stretávate sa s rodičmi týchto detí?
Po dokončení prehliadok jedného ročníka organizujeme spolu s riaditeľom školy stretnutia s rodičmi, ktoré majú dve časti. Úvodná časť je vzdelávacia. Tu informujeme rodičov predovšetkým o osobnej hygiene a hygiene potravín a vody, ako predchádzať chorobám. V druhej časti stretnutia im dávame vyplniť dotazník. Obsahuje otázky o zdravotnom stave detí, o ich ochoreniach od narodenia, vrátane chronických chorôb v rodine, alergií a podobne.
Zisťujete sociálne podmienky v rodine detí?
Áno, aj toto je obsiahnuté v dotazníku. Takto sa dozvedáme o počte členov rodiny, spôsobe bývania, o počte a druhu jedál v rodine. Zaujíma nás aj zdroj vody, odkiaľ ju ľudia získavajú. Pri vypĺňaní dotazníka rodičom často pomáhame a odpovede na jednotlivé otázky s nimi konzultujeme. Získané informácie spolu s výsledkom preventívnych prehliadok následne spracúvam do elektronickej podoby, aby boli prehľadné a ľahko dostupné pre budúce použitie.
Prichádzajú k vám aj ľudia s akútnymi zdravotnými ťažkosťami?
Chodia k nám deti zo školy a v prípade potreby personál centra. Nie je to však veľa pacientov. Riešime najmä bolesti hrdla, brucha, hnačky, zvracanie, virózy, občas očné problémy. Diagnostické možnosti kliniky sú zatiaľ veľmi obmedzené. Dúfam, že v najbližších dňoch sa mi podarí zorganizovať stretnutie personálu kliniky s riaditeľom centra Bishoftu s pánom Tolosom a preberieme možné spôsoby ich zlepšenia. Tiež by bolo dobré kúpiť nové lieky.
Kto sú Vaši spolupracovníci na klinike?
Mojou „pravou rukou“ je veľmi skúsená zdravotná sestra Netsanet. Okrem nej tu pracuje laborant Gedefa a farmaceutka Ateket. Všetci z personálu mi zároveň pomáhajú aj ako tlmočníci pri práci s pacientmi, keďže po amharsky viem zatiaľ len pár slov.

2. apríla 2016

Spočiatku bolo spojenie s Luciou náročné, pretože mobilná sieť v Etiópii je nevyspytateľná. Teraz komunikujeme najmä cez internet. Po príchode Lucia ochorela a jej nástup na kliniku sa trošku oddialil. Už sa cíti dobre a hneď sa pustila do práce.

S domácimi rozbehla preventívne prehliadky detí, počnúc novými žiakmi v prvom ročníku. Plánuje aj rozvoj kliniky a pracuje na zlepšeniach jej chodu. Od kompletizácie zdravotnej dokumentácie pacientov, cez vzdelávacie stretnutia s rodičmi detí až po potrebné rozšírenie zásob v lekárni. Lucia je odhodlaná, má veľké plány a veríme, že sa jej ich podarí naplniť. Ďakujeme, že nám v tom pomáhate.


Lucia, mladá lekárka strávi na klinike v centre Bishoftu tri mesiace. Stará sa zhruba o 500 detí a ich rodiny z neďalekého slumu. Miestni obyvatelia žijú vo veľmi zlých hygienických podmienkach, rodičia nemajú dostatočné vedomosti a zručnosti v starostlivosti o zdravie. Preto mnoho detí trpí rôznymi chorobami, ako sú napríklad črevné parazity, akútne infekcie dýchacích ciest, úrazy.

Podporte prácu slovenskej lekárky a zvýšte kvalitu poskytovanej starostlivosti o chudobné deti. Potrebné sú najmä lieky a zdravotnícky materiál. Ďakujeme!

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie