Blog

Podpora detí

Krajčírska dielňa v Etiópii mení životy

Jeden z najúspešnejších projektov Nadácie Integra sa aj vďaka vašej podpore stavia na vlastné nohy. Krajčírska dielňa v Etiópii, ktorá už vychovala nových absolventov a zamestnáva viac ako 20 ľudí, mení životy. Preraziť chce aj na zahraničný trh.

 

Polovica absolventov už má prácu

Krajčírska dielňa – pre nás nič výnimočné, no v chudobnej Etiópii doslova mení životy ľudí. Projekt rozvoja krajčírskej dielne Nadácie Integra v meste Bishoftu sa po dvoch rokoch končí, jej podnikanie však naďalej pokračuje.

Pri našej júnovej návšteve dielne sme boli dojatí. Videli sme rozžiarené tváre a nadšenie viac ako dvadsiatich zamestnancov dielne a vyše stovky absolventov krajčírskych kurzov, z ktorých polovica si už našla ďalšie uplatnenie na trhu práce.

Náročný štart 

Začiatky projektu za 220-tisíc eur, ktorý finančne podporil SlovakAid, boli náročné. Koordinátorka projektu Nadácie Integra Ivana Čorbová vysvetľuje: „So skúsenosťami sme nadväzovali na podobný projekt, ktorý sme už uskutočnili v Keni. Mesto Bishoftu, ktoré má aj krajčírsku históriu sme už poznali, keďže v tamojšej škole podporujeme 350 detí. Situácia v Etiópii sa však hneď po začatí projektu náhle zmenila. Konflikt separatistických skupín vyústil do vojny, nasledoval pád meny, neskôr pandémia a dovoz šijacích strojov do krajiny bol pre embargá takmer nemožný. Keďže sme nechceli nakúpiť čínske stroje, potrebovali sme ich do Afriky dopraviť z Európy.“

Najvhodnejší stroj sa napokon našiel v Slovinsku a po dlhých desiatich mesiacoch vybavovania sa mohla dielňa pustiť do práce.

 

Zakladajú si vlastné podnikanie

Asi 110 mladých ľudí z chudobných pomerov sa vyškolilo v štvormesačných kurzoch. „Teší nás keď vidíme, ako človek, ktorý na začiatku ani nevie ako v ruke držať nožnice, dokáže za taký krátky čas nielen ušiť, ale aj navrhnúť vlastné oblečenie. Študenti idú na slávnosť ukončenia kurzu vo vlastnoručne ušitých šatách“, hovorí Ivana Čorbová a dodáva: „ sú pripravení hneď sa zamestnať, dokonca sa uplatnia na pozíciách kontrolórov či vedúcich.

Zamestnanci dielne (ženy aj muži) majú rôzne, často veľmi náročné životné príbehy spojené s chudobou či rôznymi závislosťami. Oporou im je preto aj sociálny pracovník, ktorý ich koučuje, pomáha im zaradiť sa do života alebo aj dokonca zakladať vlastné podniky.

 

Dielňa pomáha škole

Dnes už môže táto krajčírska a dizajnérska dielňa hovoriť o úspechoch, v svojom okolí sa stala bezkonkurenčnou. Vďaka väčším zákazkám v nej začali vo veľkom šiť uniformy s logom a má aj svojich stálych zákazníkov. Výrobky začala distribuovať v Etiópii a za prvé zarobené peniaze mohla zakúpiť nový stroj na tlač veľkých banerov, aký v tejto oblasti nie je. Okrem toho otvorila aj malý obchod, kde predáva vlastné tričká, šaty a ďalšie odevy. Zisk z predaja sa použije pre potreby školy a aktivity Centra Bishoftu, čím pomáha škole pri vzdelávaní detí.

Pomáhajme spolu vzdelaním rásť!

Krajčírska dielňa má veľký potenciál sa ďalej udržať aj po skončení nášho grantového projektu. Mladí krajčíri a dizajnéri snívajú veľké sny – rozširujú svoje priestory, vytvárajú si vlastné značky a snívajú o tom, že sa ich výrobky dostanú aj do blízkeho zahraničia či dokonca do Európy.

Ďakujeme za podporu, ktorou pomáhate meniť životy. Aj vďaka vám získali mladí ľudia dodatočné vzdelanie, naučili sa remeslu, vedia si zarobiť a postarať sa o seba. Je to hodnota, ktorú im nikdy nikto nemôže vziať.

PODPORIŤ VZDELÁVANIE DETÍ

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie