Blog

Podpora detí

Krajčírska dielňa pomôže škole

Nová krajčírska dielňa v Centre Bishoftu v Etiópii, ktorú sme tento rok zriadili v spolupráci so SlovakAid, sa zaplnila mladými ľuďmi. Absolvujú tu školenia, kde sa naučia sa krajčírskemu umeniu, získajú nové zručnosti a budú mať vyššiu šancu nájsť si prácu, prípadne aj založiť si vlastné podnikanie. V súčasnosti sa takto vzdeláva prvých tridsať účastníkov, do konca roku 2022 ich bude stovka. Krajčírska dielňa bude šiť na zákazku a pomôže škole Bishoftu.

Lektori, asistenti aj sociálny pracovník

„Školenia prebiehajú hladko. Zamestnali sme kvalifikovaných lektorov, nakúpili materiály a naplno pracujeme. O účastníkov sa dobre staráme, dostávajú kvalitnú výučbu ,“ hovorí koordinátor vzdelávania v Etiópii. Dodal, že mladí ľudia majú k dispozícii aj kaviareň, kde si môžu kúpiť aj malé občerstvenie.

V rámci školenia majú účastníci k dispozícii dvoch lektorov, troch asistentov výučby a sociálneho pracovníka. Ten máva so študentmi skupinové a individuálne sedenia, kde sa učia mäkkým zručnostiam ako je napríklad komunikácia, riešenie problémov, tímová spolupráca alebo ako si nájsť prácu.

Krajčírska dielňa pomôže škole

Po vyškolení sa môžu niektorí mladí ľudia zamestnať priamo v dielni. Dvadsaťpäť ľudí by malo dostať prácu už v priebehu najbližších týždňov. Krajčírska dielňa ponúka lepšie pracovné podmienky pre zamestnancov v porovnaní s okolitými firmami, čo sa aj prejavuje na zvýšenom záujme o prácu práve tu.

Dielňa bude šiť uniformy pre školy a na zákazku pre okolité firmy. Zisk sa použije pre potreby školy a aktivity Centra Bishoftu. Školu  navštevuje celkovo okolo 500 detí, z nich 300 podporujú Slováci pri vzdelávaní.

Jedinečné postavenie

Krajčírska dielňa v Etiópii Bishoftu vznikla ako sociálny podnik podľa vzoru našej úspešnej dielne v Keni. Na začiatku sme vyslali do Kene našich etiópskych partnerov, aby sa inšpirovali a naučili potrebné zručnosti ako je práca na nových šijacich strojoch. Zaujímavou bola aj práca na vyšívacom stroji, ktorý dostala aj dielňa v Bishoftu. Práve veľký priemyselný vyšívací stroj dáva dielni konkurenčnú výhodu, keďže v oblasti ho nemá žiadna iná firma. Krajčírska dielňa má vybavením v regióne jedinečné postavenie a svojou činnosťou pomôže škole pri vzdelávaní detí.

 

PODPORIŤ VZDELÁVANIE DETÍ V AFRIKE

 

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie