Blog

Klíma a sadenie stromov

Klimatická zmena ohrozuje zdravie

Neudržateľné rozhodnutia ničia planétu aj zdravie ľudí. Upozorňuje na to WHO v správe, ktorú predkladá na konferencii OSN o zmene klímy COP26. Tá sa koná od 31. októbra do 12. novembra v škótskom Glasgowe.

Osobitná správa WHO COP26 o klimatických zmenách a zdraví uvádza desať odporúčaní pre vlády, ako čo najviac vyťažiť pre zdravie z riešenia klimatických zmien a tým sa vyhnúť najhorším zdravotným dopadom klimatickej krízy.

Klimatická zmena ohrozuje zdravie

„Pandémia COVID-19 naplno odhalila krehké väzby medzi ľuďmi, zvieratami a naším životným prostredím,“ povedal Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO. „Rovnaké neudržateľné rozhodnutia, ktoré zabíjajú našu planétu, zabíjajú ľudí. WHO vyzýva všetky krajiny, aby sa na konferencii COP26 zaviazali podniknúť rázne kroky na obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 ° C. Nielen preto, že je to správna vec, ale aj preto, že je to v našich vlastných záujmoch. Nová správa WHO zdôrazňuje desať priorít ochrany zdravia ľudí a planéty, ktorá nás živí,“ uviedol generálny riaditeľ.

 

Odporúčania na ochranu planéty a zdravia ľudí

Odporúčania sú výsledkom rozsiahlych konzultácií so zdravotníckymi odborníkmi, organizáciami a zainteresovanými stranami na celom svete. Predstavujú široký konsenzus globálnej zdravotníckej komunity o prioritných opatreniach, ktoré musia vlády prijať na riešenie klimatickej krízy, obnovu biodiverzity a ochranu zdravia.

 

Desať odporúčaní

Zaviažme sa k zdravému zotaveniu. Zaviažme sa k zdravému, „zelenému“ a spravodlivému zotaveniu z COVID-19.

O našom zdraví sa nedá vyjednávať. Postavme zdravie a sociálnu spravodlivosť do centra rozhovorov OSN o klíme.

Využime zdravotné výhody opatrení v oblasti klímy. Uprednostnime tie klimatické zásahy, ktoré budú mať najväčší zdravotný, sociálny a ekonomický prínos.

Budujme odolnosť zdravia voči klimatickým rizikám. Budujme klimaticky odolné a environmentálne udržateľné zdravotnícke systémy a zariadenia a podporujme adaptáciu a odolnosť vo všetkých sektoroch.

Vytvárajme energetické systémy, ktoré chránia a zlepšujú klímu a zdravie. Veďme spravodlivý a inkluzívny prechod na obnoviteľnú energiu, aby sme chránili životy pred znečistením ovzdušia, najmä spaľovaním uhlia.
Ukončime energetickú chudobu v domácnostiach a zdravotníckych zariadeniach.

Zlepšime mestské prostredie, dopravu a mobilitu. Podporujme udržateľný a zdravý mestský dizajn a dopravné systémy so zlepšeným využívaním pôdy, prístupom k zelenému a modrému verejnému priestoru a prioritou pre pešiu, cyklistickú a verejnú dopravu.

Chráňme a obnovujme prírodu ako základ nášho zdravia. Chráňme a obnovujme prírodné systémy, základy zdravého života, udržateľné potravinové systémy a živobytie.

Podporujme zdravé, udržateľné a odolné potravinové systémy. Propagujme udržateľnú a odolnú výrobu potravín a cenovo dostupnejších, výživnejších diét, ktoré prinesú výsledky v oblasti klímy a zdravia.

Financujme zdravšiu, spravodlivejšiu a zelenšiu budúcnosť na záchranu životov. Podporujme prechod k prosperujúcej ekonomike.

Počúvajme komunitu zdravotníkov a prednášajme naliehavé výzvy v oblasti klímy. Mobilizujme a podporujme zdravotnícku komunitu v oblasti klimatických opatrení.

Nadácia Integra pomáha klíme sadením stromov v Keni a Etiópii. Do dnešného dňa sme ich tam vysadili viac ako milión a vo výsadbe pokračujeme aj naďalej.

Klimatická zmena sa dotýka každého z nás. Pomôžte aj vy našej planéte a nášmu zdraviu. Kúpte si strom a pomôžte našej planéte aj svojmu zdraviu. Môžete aj podpísať petičnú výzvu adresovanú vládam a vedúcim predstaviteľom, ktorí sa stretli na konferencii COP26.

DARUJTE STROM A PRIDAJTE SA K NÁM

 

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie