Blog

Humanitárna pomoc

Kilometre pešo na hranicu

Vojna je krutá. Ničí sny, túžby, oberá ľudí o pokoj, prácu a blízkych. Vyháňa z domovov a núti ľudí kráčať kilometre pešo na hranicu, len aby sa zachránili. 

 

Marta – odchod bez pasu

Keď začala na Ukrajine vojna  a ľudia v strachu o život začali hromadne opúšťať krajinu, Ľubina dcéra so svojou rodinou sa rozhodla odísť tiež. Počítalo sa s tým, že pôjde aj Marta. Nestalo sa tak. Marta nemala pas a bola presvedčená, že Ukrajinu nemôže opustiť. Plná smútku zostala doma a jej dcéra odišla.

Marta sa však čoskoro dozvedela, že prejsť hranicou môže aj bez pasu, stačí jej aj iný doklad. Znova je svitla nádej, že sa dostane preč. Poprosila známych, aby jej pomohli dostať sa na západ Ukrajiny do oblasti Ľvova. Ochotní priatelia ju tam dopravili a rozlúčili sa. Marta pokračovala pešo ďalej. V týchto topánkach prešla 32 kilometrov až k poľským hraniciam. 

Marta je teraz je v bezpečí. Býva v Krakowe s rodinou miestnych dobrovoľníkov. Je šťastná, že sa zachránila a zároveň je jej ťažko, keď vidí obrázky zo svojho rodného mesta Irpin. Je zbombardované, zničené. Nie je isté, či dom, ktorý Marta opustila, ešte stojí. 

 

Adrian, Victoria a malá Sofia

Mladá trojčlenná rodinka stihla ujsť ešte pred začiakom vojny. Adrian, Victoria a ich 2-ročná dcérka Soia prekročili hranice do Poľska ráno v deň, keď sa začala vojna. „Tušil som, že treba odísť čo najskôr“, hovorí Adrian, otec rodiny. Pár hodín po prechode hranice by sa spolu von z Ukrajiny už nedostali. Ukrajina povolala aj civilistov a muži vo veku od 18 do 60 rokov ju nesmeli opustiť.

Teraz sú všetci spolu a v bezpečí v byte, ktorý bezplatne ponúka jedna láskavá duša v Krakove. Victoria sa zapojila do práce v rámci siete Slot Hospitality, ktorá pomáha tímu dobrovoľníkov ubytovávať utečencov v južnom Poľsku.

 

Vojna pokračuje, pomáhajme aj naďalej!

Podobných príbehov, ako sú tieto, je ohromné množstvo. Vyše 2 milóny ľudí už opustili Ukrajinu a hľadajú bezpečie v okolitých štátov. Prejdú kilometre pešo na hranicu a v svojej krajine nechávajú kus seba. Pomáhajme im spolu a naďalej a zmierňujme utrpenie, ktoré im vojna priniesla.

POMÔCŤ NA UKRAJINE

 

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie