Blog

Podpora detí

Keď škola mení svet k lepšiemu

V etiópskom Centre Bishoftu (Debre Zeit) sa nachádza škola, ktorá mení svet k lepšiemu. Aj vďaka podpore Nadácie Integra a srdečných ľudí zo Slovenska. Rozprávali sme sa s jej zakladateľom a riaditeľom, Bezabim Tolossom, ktorý ukončil štúdium medzinárodného rozvoja a sociálnej práce a má bohaté skúsenosti s prácou s rizikovými rodinami. Bezabih pracuje s tímom učiteľov, administrátorov a pracovníkov na zabezpečení vzdelávania a ďalšej starostlivosti o deti a roky je súčasťou nášho programu Podpora detí. Mnohé z detí, ktoré navštevujú školu, podporujú pri vzdelávaní Slováci.

 

Môžete nám v krátkosti predstaviť Váš projekt?

Centrum Bishoftu sme založili v roku 2006 s cieľom poskytovať starostlivosť a vzdelávanie najchudobnejším deťom, ktoré by inak nemohli chodiť do školy. V súčasnosti je tu viac ako 700 detí. Sú to osirotené alebo veľmi chudobné deti vo veku od 5 do 19 rokov, ktoré navštevujú materskú, základnú a strednú školu.

 

Čo to znamená, že deti vo Vašej škole sú chudobné? Aký je priemerný plat ľudí v okolí?

V prvom rade nie každý človek má prácu, je tu vysoká nezamestnanosť. Mnohí pracujú len ako nádenníci. Problém je ten, že pracujú len 2 alebo 3 dni v týždni, pretože tu naozaj nie je kontinuálna práca. V priemere tu ľudia dostanú asi 3 doláre za deň. Niektoré deti žijú v rodinách, kde musia vyžiť z 30€ na mesiac. Znamená to teda, že žijú v extrémnej chudobe.

 

Ako môžu prežiť? Veď priemerne majú minimálne 3 deti.

Veľká pomoc prichádza aj z našej strany, keďže deti majú  zadarmo vzdelanie, takisto ako aj uniformy alebo  obed.  V centre im ponúkame bezplatne aj zdravotnú starostlivosť. Aj toto sú veci, vďaka ktorým dokážu prežiť.

 

 

Prečo je táto škola iná ako ostatné?

Čo sa týka ceny, aj naša a aj štátna škola je zadarmo. Lenže jediná vec, ktorú vláda robí pre ľudí je, že platí učiteľov, ktorí v školách pracujú. Samozrejme to robíme aj my, ale okrem toho myslíme viac na deti. Každému jednému dáme o dvanástej obed. Možno sa to nezdá, ale pre deti to znamená veľmi veľa. Ak pochádzajú z chudobnej rodiny, mať obed je samozrejme veľká výhoda. Takisto poskytujeme deťom školské pomôcky. Vláda síce tvrdí, že ponúkajú školy zadarmo, no nezaobstará im žiadne perá, ceruzky alebo zošity a deti si ich musia zaobstarať sami. To je pre väčšinu detí problém. Takže ja by som to nebral tak, že je to zadarmo. Taktiež v štátnej škole treba nosiť uniformu, ktorú si takisto musia zakúpiť za svoje náklady. Okrem toho, akonáhle dieťa ochorie my sme tí, ktorí platia výdavky na zdravotnú starostlivosť. To znamená, že dieťa ani nemusí ísť domov a sťažovať sa na zdravotný problém. Jednoducho len príde na kliniku, ktorá sa nachádza v areáli školy. Tam už sestra diagnostikuje závažnosť problému, či je potrebný prenos do nemocnice. Ak je potrebná operácia, aj tú uhrádzame my.

 

Akí sú vaši žiaci?

Aj v našej škole máme deti, ktorých výsledky nestačia na to, aby prešli skúškami. No my ich nepošleme hneď domov. Odporučíme im odborné vzdelávanie – učňovku. Napríklad dnes, keď sme obedovali, tak kuchár bol bývalý študent, ktorý pôvodne nemal veľmi dobré akademické výsledky, ale tým, že sme pre neho vytvorili špeciálny tréning, môže si pekne zarábať. V každej triede máme lepších, ale aj horších študentov. Trikrát do týždňa ponúkame špeciálne doučovania pre tých, ktorým škola až tak nejde. Ponúkame im 2 hodiny vyučovania navyše. Samozrejme aj učiteľom za to platíme extra. Môžem povedať, že im to veľmi pomáha.

Možno aj vďaka tomuto doučovaniu a individuálnemu prístupu sú deti viac vzdelané a naša škola je jedna z najlepších v Bishoftu. Ako ste mohli vidieť trofeje v mojej kancelárii, sú to trofeje, ktoré škola získala. Je pravda, že máme študentov, ktorí pochádzajú z chudobných rodín, ale čo sa týka vzdelania, sú na tom naozaj dobre. Mali sme dokonca študentov, ktorí momentálne študujú medicínu.

 

 

Zdá sa, že škola mení svet k lepšiemu

Verím, že áno. Deťom vštepujeme základné kresťanské hodnoty – učíme ich spoznávať aj Bibliu, učíme ich aby mali jeden k druhému rešpekt. Všetky deti sú veľmi srdečné, starajú sa jeden o druhého, sú naozaj skvelé. Neubližujú si, či už verbálne alebo fyzicky a to je pre nás veľmi dôležité. Pretože akými sú teraz, takými budú aj v budúcnosti.

 

Akú budúcnosť majú tieto deti?

Takže určite ten základ je veľmi dôležitý, vďaka sponzorom sú tieto deti akademicky aj správaním na vyššej úrovni. Toto je pre nás obrovský úspech! Naša škola môže pomôcť deťom získať  v budúcnosti dobré zamestnanie a vymaniť sa z chudoby. Keď sa pozriem na budúcnosť tejto krajiny, ktorá bude v rukách týchto detí, naozaj sa nebojím a myslím, že bude veľmi svetlá. Meníme životy deťom a ony ich menia svojim rodičom. Podporovatelia detí, akých máme napríklad aj zo Slovenska, nie sú iba bohatí ľudia. Sú to hlavne ľudia s dobrým srdcom, ktorým na budúcnosti týchto detí záleží. A tu je vidieť, že  peniaze od nich sú správne použité.

 

 „Meníme životy deťom a ony ich menia svojim rodičom.“

 

Čo Vás osobne motivuje k tejto práci?

Minulý rok som navštívil svojich blízkych v USA. Pýtali sa ma, prečo tam neostanem. Mohol by som pracovať napríklad ako taxikár. Nebola by to ťažká práca a zarobil by som oveľa viac peňazí ako v Etiópii. Mohol by som finančne pomôcť rodine. Hovoria mi, „môžeš si zmeniť život.“ Ale čo to naozaj znamená? Pre mňa to nie je mať 2-3 autá, luxusný byt, veľa materiálnych vecí a teda veľa peňazí na účte. Pre mňa to znamená žiť pre niekoho iného.  A keď vidím, že pomáham a má to zmysel, naozaj to stojí za to. Kúpiť si nejaký obrovský byt v Etiópii? Veď to by mi svedomie nedovolilo. Veľa rodín tu má aj 7 detí a žijú v jednej izbe. Ako by som si teda ja mohol dopriať taký luxus, keď oni musia takto žiť?Myslím si, že som v Etiópii oveľa užitočnejší, ako keby som bol v USA. Tu ma potrebujú viac. Verím, že ľudia ako ja môžu v tejto krajine priniesť zmenu. Nesmierne ma teší, že aj naša škola mení svet k lepšiemu.

Naša škola podoporuje v súčasnosti viac ako 700 detí. Minimálne 100 z nich môže uspieť, môže to mať obrovský dopad na našu krajinu. Som presvedčený, že aspoň polovicu z nich čaká lepšia budúcnosť.

 

Povedali ste niekedy „nie“ rodine, ktorá chcela vzdelanie pre dieťa?  

Nikdy v živote som žiadnej rodine nepovedal NIE. Ešte ak rodičia osobne prídu a žiadajú ma aby sme dali ich deťom vzdelanie, prečo by som to robil a odmietol? Samozrejme, ak máme plnú kapacitu, tak sa nedá nič robiť a musia len čakať. Kapacita triedy je 50 detí, ale niekedy berieme až 55. Ak vidím, že matka, ktorá prišla, je vdova alebo je rozvedená a nemajú ani na chleba, pošlem jej dieťa do štátnej školy a zaplatím to zo svojho. Momentálne podporujem takto najmenej 5 detí.

 

Je u Vašich študentov vidieť vďačnosť? Osobne Vám niekedy poďakovali?

Tí mladší sú ešte dosť hanbliví a nevidia tak tie hodnoty a to, čo pre nich robíme. Pochopia to až neskôr. Takže hlavne tí starší, ktorí majú už možno aj prácu. Keď ma uvidia, tak ma hneď objímu. Ako napríklad včera v reštaurácii – kuchár bol jedno z detí od nás. Hneď ako ma zbadal, všetko nechal tak, vyšiel z kuchyne a prišiel za mnou. Čiže aj toto je pre mňa forma vďaky, nemusí byť vždy verbálna.

Niekedy ma oslovujú „daddy“ (t.z. „Ocko“). Raz sa nám s manželkou stalo, že nás pozvali na svadbu. Nevesta bola naša bývalá študentka. Jej nastávajúci bol americký vedec a ona nás predstavila ako svojich rodičov. Po svadbe jej manžel napísal list na ambasádu a my sme vďaka nemu dostali víza do USA na 2 roky. Takže aj toto je pre mňa znak vďaky. Ďalej napríklad veľa taxikárov v meste je z našej školy, takže sa často vozíme zdarma. Aj keď chceme zaplatiť, často povedia „nie, si moja mama, otec“

 

Ako Vás ovplyvnila pandémia COVID-19? Aká je momentálne situácia v Bishoftu?

Počet nových prípadov koronavírusu sa každým dňom zvyšuje. Živobytie mnohých ľudí však neovplyvňuje ani tak samotná choroba, ale situácia v domácnostiach. Veľa živiteľov rodín, ktorí každý deň nosili jedlo, prišlo o prácu. Stratili všetko. Toto je hlavná výzva krajiny v súčasnosti.  Myslím na ľudí zo Slovenska a ďakujem vám za záujem o nás. Veľmi si vážime vašu pomoc!

Situácia s koronavírusom sa na Slovensku stabilizovala, ale svet s chorobou stále zápasí. Stav je akútny vo všetkých projektoch Nadácie Integra. Školy ako Centrum Bishoftu v Etiópii teraz fungujú ako potravinové banky.  Ich úsilie podporujeme aj vďaka pomoci od SlovakAid, ambasád a najmä vďaka individuálnym darcom. Dary použijeme na distribúciu balíčkov s jedlom a hygienickými potrebami.

Pridajte sa k nám a pomôžte deťom v Centre Bishoftu. Prispejte na zbierku na pomoc pre chudobné etiópske deti, ktorú s nami spustila 9-ročná Lily.

 

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie