Zodpovedná cesta kávy

Zodpovedná cesta kávy

Káva je najpopulárnejší nápoj a väčšina ľudí si bez nej nevie predstaviť svoj pracovný deň. Pri spracovaní, distribúcii a príprave kávy však vzniká veľa odpadu, ktorý zaťažuje našu planétu a negatívne vplýva na životy ľudí.

Cez fotografie a diskusiu s odborníkmi sme zmapovali zodpovednú cestu kávy. Ide o proces na konci ktorého sa tešia kávový farmári, spokojní sme my spotrebitelia aj naše životné prostredie. To čo si potrebujeme uvedomiť a v čom vytrvať je, že svojimi rozhodnutiami o výbere kávy aj likvidácii odpadu z nej dokážeme udržateľné procesy významne podporiť a prispieť k spravodlivejšiemu svetu.

 

„Keď do počítača napíšeš klimatická zmena a svoje obľúbené jedlo, polovica výsledkov budú príbehy o zmenách klímy, ktoré ovplyvňujú tvoje obľúbené jedlo,“ autor knihy Our Changing Menu, Michael Hoffman.

 

Našim zámerom je poukázať na férovosť vrátane bezodpadovej produkcie kávy, ktorej zodpovedná cesta za spotrebiteľom bude spĺňať okrem Fairtrade certifikácie a kritérií kladených na produkty ekologického poľnohospodárstva (BIO), aj zásady udržateľnej cirkulárnej ekonomiky.

 

 

O tom, aké má celá cesta zodpovednej kávy benefity aj o tom, čo môžeme pre zodpovednú cestu kávy urobiť my konzumenti, sme konzultovali s Alim Macsaiom – obchodným riaditeľom SAMAY / Nadácia Integra, Lubomírom Kadane – výkonným riaditeľom Fairtrade Česko a Slovensko a Martinou Velikou – Enviromentálnou konzultantkou Inštitútu cirkulárnej ekonomiky INCIEN.

Fotogalériu zo zberu kávy pestovateľov v Etiópii a ďalšej ceste kávových zŕn v rukách zodpovedných producentov a spotrebiteľov si môžete pozrieť po kliknutí na obrázok nižšie.

Keď vám férovosť chutí, uprednostnite nákup certifikovaných produktov a zbavme sa zdanlivého pohodlia v prospech zdravších a spravodlivejších zajtrajškov.

 

NAKÚPIŤ BEZODPADOVÚ KÁVU SAMAY

Tvorbu videa a fotogalérie podporili

Čítať viac

Aká je zodpovedná cesta kávy

Čítať ďalej

Rok 2021 v skratke

Čítať ďalej

Tipy na darčeky pre blízkych

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie