Kríza na hraniciach EÚ

Kríza na hraniciach EÚ

Na poľsko-bieloruských hraniciach potrebujú pomoc tisícky ľudí.

Tisíce ľudí, ktorí uviazli na poľsko-bieloruskej hranici, zostávajú bez jedla, vody a pomoci zdravotníkov a humanitárnych pracovníkov. Teploty klesajú, ľudia prežívajú v lese v stanoch a netušia, čo ich čaká. Minimálne jedenásti prišli o život, stovky sú v ohrození. Kríza na hraniciach EÚ narastá spolu s tlakom oboch krajín.

 

Čo sa deje na hraniciach Poľska a Bieloruska?

Situácia sa začala komplikovať ešte v lete, kedy sa čoraz viac ľudí snažilo prejsť cez bieloruské hranice do Európskej únie. Koncom roka 2021 sa konflikt vyostruje. Na mieste sa nachádzalo okolo 4-tisíc ľudí, pričom Bielorusko ich nechce pustiť späť do krajiny a Poľsko odmieta ich žiadosti o azyl, vytláča ich zo svojho územia, blokuje humanitárnu pomoc aj prístup novinárov.

Ľudia, ktorí uviazli na hranici, sa ocitli v krízovej situácii. Teploty sú nízke, chýba im jedlo, voda, prežívali často v lese v stanoch aj s malými deťmi. Bielorusku týchto ľudí umiestnilo do táborov v kt. je odhadom asi 2000 ľudí. Stále mnoho ľudí sa však pokúša prekročiť Európsku hranicu, pričom čelia bezprostrednému ohrozeniu svojho života. Humanitárne organizácie nemajú v súčasnosti do oblasti prístup, keďže Poľsko vyhlásilo výnimočný stav, začalo so stavbou múru a v Bielorusku im v tom bránia vojaci.

 

Pripravujeme balíčky pomoci

Nadácia Integra pripravuje pomoc pre ľudí na poľsko – bieloruskej hranici v spolupráci s miestnym partnerom v Bielorusku. Usilujeme sa prispôsobiť meniacej sa situácii a distribuujeme balíky prvej pomoci. Ide o potraviny, nápoje, zdravotné a hygienické potreby.

 

Pridajte sa k nám!

Kríza na hraniciach EÚ je komplikovaná a vyostruje sa. Na oboch stranách zlyhávajú pokusy o základnú pomoc pre ľudí v kríze. Pridajte sa k nám. Váš dar umožní rodinám ktoré uviazli zvládnuť ťažké obdobie kým sa situácia nevyrieši. Utrpenie nevinných ľudí môžete zmierniť svojim príspevkom hneď.

 

PRISPIEŤ ĽUĎOM NA HRANICIACH EÚ

 

Použitá fotografia: © Jana Čavojská

Ivana Čorbová koordinátorka klimatických a humanitárnych projektov
Ivana koordinuje humanitárne a klimatické projekty Nadácie Integra. Je v kontakte s našimi partnermi a z terénu  prináša aktuálne informácie o aktivitách, ktorými pomáhame ľuďom zasiahnutým vojenskými konfliktmi, alebo prírodnou katastrofou. Ivana tiež komunikuje s organizáciami akými je na Slovensku SlovakAid, Platforma rozvojových organizácii - Ambrela, alebo medzinárodná Alliancia Integral a jej členovia.

Príbehy z terénu

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie