Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj

Fairtrade rástol aj v roku 2019

Záujem o tovar s certifikáciou Fairtrade rástol na Slovensku aj v roku 2019. Najviac sa u nás predávalo fairtradové kakao. Takmer o polovicu vzrástol objem predanej fairtradovej kávy. Každý obyvateľ Slovenska v minulom roku vypil v priemere päť a pol šálky fairtradového espressa.  Rok predtým to bolo štyri a pol. Skokanom roka je bavlna s najvyšším percentuálnym medziročným nárastom a cukor.

Vyšší predaj prinesie viac pomoci

„Rastúci predaj znamená väčšiu podporu pre pestovateľov týchto surovín v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Len za fairtradový tovar predaný v SR dostali vlani – okrem ceny, ktorá skutočne pokrýva náklady ich práce – tiež Fairtradový príplatok v objeme viac ako 320 tisíc eur. To sú peniaze, ktoré môžu použiť na projekty, ako sú budovanie studní, škôl a zdravotníckych zariadení, dopravu, investície do efektívnejšieho pestovania a podobne,“ hovorí Hana Malíková, riaditeľka neziskovej organizácie Fairtrade Česko a Slovensko.

 

Nárast podpory oproti roku 2018

Za fairtradové produkty, ktoré si vlani kúpili slovenskí zákazníci, získali družstvá farmárov v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike na fairtradovom príplatku celkovo vyše 324.000 eur, teda o približne dve tretiny viac ako v roku 2018.Po vypuknutí pandémie covid-19 navyše Fairtrade International umožnila flexibilnejšie nakladanie s fairtradovým príplatkom. Až do konca septembra 2020 dáva družstvám väčšiu voľnosť v rozhodovaní o tom, akým spôsobom Fairtradový príplatok využijú a časť príplatku môžu vyplácať aj priamo pestovateľom.

Slovenskí spotrebitelia a značka FAIRTRADE

Fairtrade si uvedomuje, že podpora drobných pestovateľov a zamestnancov plantáží je v tejto situácii dôležitá a na obyvateľa globálneho Juhu útlm ekonomiky dopadá ťaživejšie.  Nehovoriac o komplikovanejších možnostiach pokiaľ ide o ochranu zdravia a dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Podľa prieskumu pozná známku FAIRTRADE 44 % slovenských spotrebiteľov (19 % respondentov uviedlo, že presne vie, čo toto označenie znamená). Spontánnu znalosť tohto označenia v súvislosti s pracovnými podmienkami v krajinách globálneho Juhu prieskum zistil u 12 % respondentov. Päť percent respondentov známku FAIRTRADE spontánne uviedlo ako všeobecné označenie informujúce o pôvode tovaru.

Viac si môžete prečítať v tlačovej správe Fairtrade Česko a Slovensko – TS_28_7_2020_predaje_FT_tovaru_SK

Mohlo by vás zaujímať

Vďaka darcom sme pomohli zmierniť následky vojny

Čítať ďalej

Pitná voda v Sýrii zachraňuje životy

Čítať ďalej

Vodu majú po dlhých rokoch priamo doma

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie