Blog

Humanitárna pomoc Podpora detí

Deti idú do školy

Počas pandémie koronavírusu stále pomáhame deťom pri vzdelávaní v Keni a Etiópii. Kríza zatvorila školy, pripravila ľudí o prácu a príjem. V oboch krajinách platia bezpečnostné opatrenia. Napriek tomu máme dobrú správu – etiópske a kenské deti idú do školy! A ako sa majú deti v našich projektoch, ktoré podporujete cez Nadáciu Integra?

 

Centrum Bishoftu, Škôlka Shalom v Babogaya, Etiópia

Etiópske deti sa po mesiacoch učenia doma už čoskoro vrátia do škôl. Vyučovanie však zatiaľ nebude také ako predtým. Všetci musia dodržiavať prísne bezpečnostné opatrenia ako je dodržiavanie odstupu, dezinfekcia rúk, nosenie rúšok.

Posila pre učiteľov

Školy budú fungovať v inom režime, ako doposiaľ. Budú sa striedať dopoludňajšie a odpoludňajšie hodiny a počet detí v triede sa zníži na polovicu. „Učitelia budú viac vyťažení a preto sme sa rozhodli prijať do našej školy ďalších pedagógov,” hovorí riaditeľ Centra Bishoftu v Etiópii Bezabih Tollosa. Podľa jeho slov sa budú deti prvé dva mesiace venovať zameškanému učivu, potom sa prejde na učivo daného školského roka.

 

„Rád by som sa poďakoval všetkým, ktorí podporujú naše deti. Vďaka ich láske a nasadeniu môžeme dať deťom najesť.“

 

Poďakovanie všetkým darcom

„Rád by som sa poďakoval všetkým, ktorí podporujú naše deti. Aj keď to môže byť rôzne, pandémia COVID 19 zasiahla celý svet. Aj sponzori detí patria k tým, ktorých sa dotkla. Veľmi si vážim, že ich v tejto ťažkej situácii stále podporujú. Vďaka ich láske a nasadeniu môžeme dať deťom najesť, pomohli sme aj ich rodinám. Hlavne tým, ktoré stratili prácu. Mnohokrát ďakujem všetkým darcom,“ hovorí Bezabih Tollosa. Vyjadril tiež radosť, že etiópske deti čoskoro nastúpia do školy.

Beacon of Hope, Keňa

Aj kenské školy sa už pripravujú na otvorenie. V Keni sa vzhľadom na pandémiu zhoršila situácia chudobných ľudí. Veľa dospievajúcich dievčat otehotnelo, zvýšilo sa užívanie drog, je viac stresu a depresií. Veľa ľudí je bez práce, rodiny zápasia o prežitie. Študenti v Beacon of Hope (BOH) sa cez krízu učili online. Tí, ktorí nemajú prístup k internetu, pracovali v počítačovom laboratóriu školy.

Program pre rodiny

Centrum ponúklo svojim študentom a ich rodinám program pozitívneho rodičovstva, ktorý trvá 14 týždňov. Zúčastnili sa na ňom rodičia a ich tínedžer. Podľa vedenia centra je cieľom programu podpora vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Dôležité je, aby sa spolu rozprávali a aby rodičia vedeli so svojimi deťmi hovoriť o zdravotných rizikách, nástrahách a celkovo o fungovaní v rodine a komunite. Program pomohli robiť zdravotnícki pracovníci, ktorí navštevovali rodiny priamo u nich doma.

Potravinové balíčky

Keďže jedným z najväčších problémov koronakrízy je hlad, centrum naďalej pomáha rodinám s potravinovými balíčkami. Takúto pomoc doposiaľ dostalo vyše 500 domácností. Tiež im pomohlo s úhradou nájomného a ročného zdravotného poistenia.

Psychosociálna pomoc

Niektoré rodiny sú na tom v súčasnosti zle nielen ekonomicky. Pandémia tvrdo zasiahla do ich života. Ľudia stratili prácu, pribudli konflikty v rodine, násilie a aj úmrtia. Preto centrum ponúka študentom a ich rodinám psychosociálnu podporu, aby toto ťažké obdobie zvládli.

Centrum TAPA, Keňa

Škola sa od začiatku krízy stále intenzívne venuje deťom a ich rodinám. Keďže hlad sa hlási na každom kroku, prioritou bolo pomôcť zabezpečiť im jedlo. Vďaka peniazom od darcov sa podarilo nasýtiť deti zo školy TAPA a ich rodiny, ktoré by inak hladovali. Potravinové balíčky obsahujú ryžu, kukuričnú a pšeničnú múku, olej, soľ, mydlo. Raz za dva mesiace je v nich aj kukurica a fazuľa. Rodičia prichádzajú do školy pre jedlo s vlastnou taškou, jednotlivo v presne určený deň a hodinu, aby sa minimalizovalo riziko nákazy. Dodržiavajú sa prísne hygienické opatrenia, teda rozostupy, rúško a dezinfekcia rúk pri vstupe aj odchode z areálu školy.

Jedlo každý mesiac

Naším plánom je distribuovať jedlo každý mesiac pre všetky rodiny detí z TAPA až do otvorenia školy. Rodiny prežívajú ťažké obdobie. Už pred krízou mali svoje výzvy ako uživiť deti, teraz je to ešte ťažšie. Väčšina z nich si môže dovoliť jedno jedlo denne. Potraviny, ktoré škola distribuuje, stačia zhruba na dva týždne. Musia teda hľadať aj iné možnosti, ako si zaobstarať jedlo.

Deti dostávajú úlohy

Vzdelávanie v čase koronakrízy neuviazlo. Deti dostávajú týždenne úlohy na vypracovanie. Rodičia prinesú do školy každý pondelok ráno vypracované zadania a dostanú ďalšie na nasledujúci týždeň. Učitelia sa pritom usilujú aj o spätnú väzbu, aby deti povzbudili a videli, ako sa im darí. Škola TAPA tiež poskytuje rodičom poradenstvo, ako sa starať o svoje deti v čase, kedy už mesiace nechodia do školy.

 

Škola sv. Anny

Aj žiaci školy sv. Anny (STA) sú od polovice marca doma. Vyučovanie v Keni síce môže prebiehať online, táto škola a deti však nie sú na to dostatočne technicky vybavené. Učitelia preto navštevujú svojich žiakov doma, vysvetľujú učivo a dávajú zadania na vypracovanie. Učitelia tiež pomohli deťom s písaním listov pre podporovateľov. Škola je pripravená na návrat detí. Dostala 400 rúšok, ktoré ušili v krajčírskej dielni centra TAPA. V areáli sa nachádza aj dostatok zdrojov vody na umývanie rúk.

 

Detský domov Praise Gate, Štipendijný program Keňa

Situácia v týchto projektoch sa veľmi nemení. Deti boli dlhé mesiace doma bez školy, teraz sa tešia na návrat. Kým sa brány škôl otvoria, dostávajú úlohy na vypracovanie. Pomáhajú tiež s domácimi prácami. Detskému domovu Praise Gate sa podarilo vďaka darom kúpiť pozemok, na ktorom bude stáť nová budova domova. Prípravné práce na stavbe sa už začali.

POMÔCŤ DEŤOM

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie