Blog

Humanitárna pomoc

Etiópia volá o pomoc

 

 


Afriku zasiahlo obrovské sucho kvôli fenoménu El Niňo, ktorý spôsobuje nadmerné otepľovanie Tichého oceána. Dôsledkom je extrémne počasie ako dlhé suchá a prívalové dažde.

V Etiópii spôsobil jav El Niňo najhoršie sucho za posledných 30 rokov. Postihlo najmä poľnohospodársku oblasť Amhara, kde tohto roku potrebuje potravinovú pomoc 2,2milióna ľudí. Väčšina drobných farmárov má problém uživiť svoje rodiny. Bez vody nie je úroda, trpia tým ľudia aj zvieratá. V súčasnosti sucho prehlbuje podvýživu obyvateľstva, lebo kvôli nepriaznivým podmienkam nemožno pestovať takmer žiadne plodiny. To má za následok aj úhyn dobytka.

Ľudia sa presúvajú z miesta na miesto a hodiny hľadajú vodné zdroje ako sú rieky, studne, potoky. Niekedy cestujú za vodou aj štyri hodiny, kým nájdu drahocennú tekutinu, ktorú môžu priniesť domov. Etiópska vláda sa snaží pomôcť zabezpečením vody v kanistroch. Je to však dočasné a kritickú situáciu to nerieši.

Do pomoci krajine sa už zapojili viaceré humanitárne organizácie. Nadácia Integra vyhlásila verejnú zbierku na pomoc Etiópii. Vyzbierané peniaze pošleme našej partnerskej humanitárnej organizácii Food for the Hungry (FH), ktorá má v krajine svoje tímy a má dlhoročné skúsenosti s prácou v Etiópii. Food for the Hunngry doposiaľ zabezpečila pre ľudí v najviac postihnutých oblastiach jedlo, pitnú vodu ako aj vodu na umývanie. Pomohla pri budovaní studní, nákupe obilia a krmiva pre zvieratá pre takmer 8-tisíc domácností. Mnohým pomohla aj doplniť stav zvierat, keďže hynú v dôsledku sucha.

Situácia v Etiópii je vážna. Ťažko si vieme predstaviť, že sucho môže zabíjať. O extrémnom hlade nehovoriac. Podľa informácií OSN trpí v súčasnosti podvýživou 400-tisíc etiópskych detí. Ďalších 10 miliónov ľudí potrebuje potravinovú pomoc.

Nechceme sa tomu len nečinne prizerať, preto vás pozývame do spolupráce.

Pomôžte spolu s nami Etiópčanom zmierniť dôsledky extrémneho sucha. Sami situáciu nezvládnu.

Váš dar zabezpečí jedlo a vodu, tým ktorí ju nemajú.

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie