O

byvatelia libanonského Bejrútu sa aj dva mesiace po výbuchu, ktorý nastal v auguste v prístave mesta, stále spamätávajú z nešťastia. Zomrelo pri ňom takmer 200 ľudí a viac ako 6500 sa zranilo. O strechu nad hlavou prišlo 300-tisíc osôb, z toho 80-tisíc detí.

Hoci od výbuchu prešli už dva mesiace, situácia v Bejrúte je naďalej vážna. Mnohí ľudia sú stále bez bývania, potrebujú provizórne prístrešky, lieky, zdravotnú starostlivosť aj hygienické potreby.

Nadácia Integra sa zapojila do pomoci spolu s humanitárnou organizáciou Medair. Aj vďaka slovenským darcom zatiaľ dostalo pomoc asi 10-tisíc ľudí. Pomohli sme im zabezpečiť:

  • 2 821 súprav s materiálom na opravu domovov pre rodiny,
  • 440 setov so základnými potrebami pre najmladšie deti,
  • 1 838 balíčkov so základnými hygienickými potrebami,
  • psychologickú pomoc.

„Stále zápasíme s následkami výbuchu, ktorý rozbíjal okná ešte na letisku v Bejrúte vzdialenom 9 km od prístavu. Výbuch bolo počuť aj na Cypre, vzdialenom asi 200 km cez Stredozemné more. Seizmológovia dokonca uvádzajú, že výbuch sa dá porovnávať so zemetrasením o sile 3,3 stupňa, “ hovorí Ivana Čorbová, koordinátorka humanitárnej pomoci Nadácie Integra.

V takýchto situáciách je kľúčova okamžitá pomoc, ktorú nám umožňuje členstvo v Aliancii Integral a podpora od darcov. Sme vďační, že aj v tomto prípade prinášame odbornú pomoc pre ľudí, ktorých výbuch pripravil o blízkych, bývanie a bežný život.

Mohutný výbuch 2700 ton dusičnanu amónneho nastal v Bejrúte 4. augusta 2020.  Tlaková vlna spôsobila v meste obrovské škody a prístav zrovnala so  zemou. Odvtedy miestnym poskytujeme zdravotnú a psychologickú starostlivosť, hygienické potreby aj materiál na opravu poškodených príbytkov.

Aj dva mesiace po výbuchu potrebujú obyvatelia Bejrútu pomoc. Zapojte sa a pomôžte im zvládnuť následky nešťastia.