Blog

Humanitárna pomoc

Dva mesiace po cyklóne

Ľudia v krajinách juhovýchodnej Afriky, ktorú v marci spustošil cyklón Idai, sa spamätávajú z katastrofy. Následky sú obrovské, najmä v Mozambiku. Tých, ktorí prežili, ohrozuje cholera a malária.

 

V krajinách sú zriadené centrá na pomoc pre ľudí postihnutých cyklónom. Po týždňoch namáhavej práce, odstraňovania následkov povodne a poskytovania pomoci sa podarilo zaočkovať proti cholere viac ako 800-tisíc ľudí. Núdzový prístrešok na bývanie dostalo vyše 117-tisíc obyvateľov. Boli zriadené bezpečné miesta pomoci pre traumatizované deti, ktoré boli svedkami katastrofy.

 

Spomínajú na cyklón

Dva mesiace po cyklóne sú spomienky na prírodnú katastrofu stále živé. „Žil som so svojou dcérou o kus nižšie“, vysvetľuje 68-ročný Jose Abdul. Sedí pred domom, pod verandou z blata. Dom je umiestnený medzi kopou smetí a stenou z červenej hliny nasiaknutej vodou. „Potom prišla voda. Bola všade! Keď som uvidel susedov dom ako ho odnáša rieka z vody a odpadkov, uvedomil som si, že musíme uniknúť. Moja dcéra mi pomohla práve včas“, hovorí Jose. Nevie sa riadne hýbať, len s námahou sa ťahá na dvoch drevených tyčiach, ktoré používa ako barle. „Všetci ľudia, ktorých poznám, dokázali utiecť do bezpečia. Ale ja neviem chodiť… Bolo to ťažké.“

Kde budú bývať?

Napriek ťažkej situácii sa dostal Jose so svojou dcérou a vnúčatami do bezpečia. Teraz bývajú u rodinného priateľa. „Nie je to jednoduché, nemáme domov. Zomrelo tu šesť ľudí, uväznených pod troskami, keď im voda zničila domy. Tu si dom nemôžeme postaviť, nie je to bezpečné“, premýšľa Jose. Zatiaľ nevie, ako budú žiť ďalej.

 

„Chýba nám jedlo. Úrady robia, čo môžu, ale dávky, čo dostávame, nedokážu nasýtiť.“

 

Čo ich čaká

Jose je jeden z mnohých, ktorí majú neistú budúcnosť. Spomienky na cyklón Idai nedávajú zabudnúť, čo sa stalo. Tina, matka malého dieťaťa hovorí: „ Nevieme, kam máme ísť. Zatiaľ bývame v centre pomoci. Cítime sa tu v bezpečí, ale je to tu dočasné. Nemáme kam ísť. Nemôžeme si znovu postaviť domy tam, kde predtým. Nie je to bezpečné. Chýba nám jedlo. Úrady robia, čo môžu, ale dávky, čo dostávame, nedokážu nasýtiť.“

 

Potrebujú pomoc

Hoci sa už podarilo čiastočne situáciu stabilizovať, ľudia stále nevedia, čo ich čaká. Nemajú kde bývať, stratili známych, rodinu, bývajú v provizórnych podmienkach. Nedávna prírodná katastrofa ich obrala o všetko. Podľa organizácie Spojených národov búrka bola jednou z najhorších, akú juh Afriky zažil za posledné desaťročia. Vyvolala humanitárnu krízu, ktorá postihla asi 2,5 milióna ľudí.

Nadácia Integra vyhlásila zbierku na pomoc ľuďom postihnutým cyklónom.  Aktívne spolupracujeme s Alianciou Integral, ktorej členovia pomáhajú na mieste.

Ľudia, ktorých zasiahol cyklón Idai, si sami nedokážu pomôcť. Pridajte sa k nám a pomôžte im vykročiť do nového života.

Button

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie