Blog

Podpora detí

Deň pre tínedžerov

L

en nedávno sme strávili deň so skupinou zhruba dvadsiatich tínedžerov z detského domova Praise Gate v Keni. Stále si pamätáme, ako sem prišli z ulice a mnohí začali chodiť do školy až ako desať či dvanásťroční.

Títo mladí ľudia zažili už veľa ťažkých vecí, s ktorými sa stále musia vysporiadavať. Vieme, že to nemajú ľahké. Deti, ktoré strávia veľa rokov na ulici, totiž mávajú veľmi často vzťahové a osobné problémy. Najviac sa objavujú v čase, keď končia školu a musia čeliť životu ako dospelí. Napríklad dievčatá si nájdu staršieho muža, ktorý ich obalamutí a prisľúbi pekný život, ktorý sa napokon nekoná a nasleduje hlboké rozčarovanie, sklamanie a bolesť. Chlapci chcú zasa rýchlo zbohatnúť a púšťajú sa do obchodovania s drogami.

Hovorili sme o škole, vzťahoch, sexualite, hospodárení s peniazmi, aj ako si nájsť prácu.

Premýšľali sme, ako im pomôcť. Pomaly dospievajú a onedlho sa budú musieť postaviť na vlastné nohy. Záleží nám na tom, aby to zvládli. Preto sme pre nich pripravili seminár s názvom “Ako robiť múdre životné rozhodnutia”.
Cez hry, osobné príbehy a rozhovory sme sa s nimi dostali do hlbokých diskusií. Hovorili sme o škole, vzťahoch, sexualite, hospodárení s peniazmi, aj ako si nájsť prácu. Zvlášť sme sa venovali témam „Ako prekonať tieň tvojej minulosti“, “ “Nepestuj mentalitu obete”, “Ignoruj tlak okolia” či “Ako prekonať stigmu byť dieťaťom z detského domova“.Veľmi nás prekvapilo, akí boli všetci otvorení. Celý deň bol plný zrelých rozhovorov, emocionálnych priznaní, osobných otázok. Mnohí odhalili aj svoje hlboké obavy a neistoty, spravili dôležité rozhodnutia a záväzky. Videli sme, že sa chcú vyhnúť zbytočným problémom. Povzbudením pre všetkých bolo, že veľkú časť seminára viedli traja mladí ľudia z iného projektu Malaika, ktorí sú len o niečo starší. Ale majú za sebou už nejakú životnú skúsenosť a robia zdravé rozhodnutia. Bol tam Simon, ktorý skončil strednú školu až vo veku 25 rokov. Potom vyštudoval na univerzite sociálnu prácu na vysokej, neskôr sa oženil a má malého syna. Jacob zasa získal štipendium na kvalitnej univerzite a končí štúdium ekonomiky. No a napokon Wilkister,  mladé dievča,  ktoré konči prestížnu filmovú akadémiu. Aj oni prišli z ulice a vyrástli v detskom domove.Tento seminár je prvý krok v novej iniciatíve programu Malaika. Je to podpora dorastencov, ktorí už končia v programe podpory vzdelávania a pripravujú sa na samostatný život. Spoločne s našimi africkými partnermi sme sa zhodli, že sú tri kľúčové spôsoby podpory pre absolventov Malaika programu. Je to:

1. Získanie zručností, aby sa mohli uplatniť na trhu práce.

2. Spolupráca s miestnymi firmami, aby umožnili absolventom programu učebnú prax.

3. Zabezpečenie mentorských programov pre absolventov na obdobie 2-3 roky po skončení školy.

Radi by sme postupne pracovali na tom aby táto podpora fungovala. Sme vďační za čas, ktorý sme strávili na seminári v Praise Gate. Je jednou z mnohých aktivít, ktorými pomáhame sirotám a chudobným deťom z ulíc. Aby raz mohli žiť zdravý, plnohodnotný život. Robíme to preto, aby bol v ich prípade konečne zlomený kruh chudoby.

 

Len vďaka Vám prinášame nádej pre plnohodnotný život detí v Keni a Etiópii.

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie