Blog

Podpora detí

Deň afrického dieťaťa vo Vištuku

N
ezvyčajnú aktivitu pripravili žiaci s učiteľmi Základnej školy s materskou školou v obci Vištuk. Na škole pripravili „africký deň“ a to 16. Júna, kedy je medzinárodný deň afrického dieťaťa. Keďže v Nadácii Integra sa venujeme pomoci a podpore vzdelávania afrických detí, pozvali nás na návštevu a požiadali o prednášku o Afrike, chudobných deťoch a možnostiach, ako im pomôcť. Škola tiež zorganizovala v obci verejnú zbierku na pomoc africkým deťom, na ktorej sa vyzbieralo 480 eur.

V telocvični školy sme žiakom predstavili život chudobných detí v slumoch, aj život detí, ktoré vďaka sponzorom môžu chodiť do školy a učiť sa. Hovorili sme o tom, ako sa v Afrike žije, aké sú tam školy, ako vyzerá trieda s 90-timi žiakmi, ako trávia prestávku, ako sa na školskom dvore na zemi obeduje.Deti spoznali životné príbehy ich afrických vrstovníkov a len ťažko si vedeli predstaviť, že by sa najedli len raz za deň alebo by sa večer hladní uložili spať na hlinenú dlážku v plechovej chatrči. Zaoberali sme sa aj extrémnym suchom v Keni a Etiópii a predstavili sme si tamojšie deti, ako desiatky kilometrov putujú za vodou.

Dobrovoľník si vyskúšal, aké by to bolo, nosiť 25-kilovú bandasku s vodou. Na prvý pohľad zábavné, po čase už náročné… Kládli sme si otázky, aké by to bolo, keby u nás nepršalo? Ako by vyzerali naše záhradky a úroda v nich? Odpovede sa „sypali“ jedna za druhou a bolo vidno, že deti o veciach premýšľajú.

Na záver si mohli zabubnovať na afrických bubnoch, vyskúšať tvrdosť makadamových orechov, porovnať zelenú a praženú kávu, ohmatať sezamové semienka, prečítať si recepty z dvojeurovej kuchárky…

… len ťažko si vedeli predstaviť, že by sa najedli len raz za deň alebo by sa večer hladní uložili spať na hlinenú dlážku v plechovej chatrči.

Po skončení prednášky sa niekoľkí žiaci zo školského parlamentu spolu s pani učiteľkou vydali do ulíc obce, aby vyzbierali pre africké deti peniaze. Nebolo to práve jednoduché, lialo ako z krhly. Zlé počasie ich však neodradilo. Ľudia vo Vištuku boli štedrí, a tak sa podarilo dať „dokopy“ peknú sumu, ktorá pomôže pri vzdelávaní afrických detí.Celú akciu mal na starosti žiak školy Samuel Uváček. „Ako vôbec vznikla myšlienka pripraviť africký deň?“, spýtali sme sa ho.

„Pred pár mesiacmi, na lyžiarskom výcviku. My máme veľmi aktívneho pána učiteľa, tak sme spolu premýšľali, čo by sme mohli spraviť. Aby to malo zmysel“, hovorí Samuel. Aktívny chalan s organizačnými schopnosťami našiel na internete, že v júni je medzinárodný deň afrického dieťaťa. „To nás v školskom parlamente oslovilo s tým, že by sme mohli spraviť aj zbierku pre tieto deti. Chceli sme spraviť niečo užitočné“.

Spolužiaci, učitelia aj vedenie školy reagovali na tento nápad veľmi pozitívne a pomáhali pri prípravách. Deti vyrábali na výtvarnej výchove krabice na zbierku, vyfarbovali a zdobili aj kartičky, na ktorých bol obrázok afrického dieťaťa. „Tieto kartičky sme potom dávali ľuďom, ktorí prispeli do zbierky. Chceli sme, aby aj oni niečo za štedrosť dostali a aby si ten deň zapamätali“, povedal Samuel.

Ďakujeme učiteľom a žiakom Základnej školy s materskou školou vo Vištuku za skvelý nápad a vydarenú akciu. Ochotným darcov ďakujeme za štedré príspevky pre deti v Afrike a všetkým  vám prajeme krásne leto.

 

Vďaka vašej podpore dostávajú chudobné deti vzdelanie a príležitosť na zmenu. 

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie