Blog

Podpora detí

Darček pre starých rodičov

Kelvin má 14 rokov a je sirota. Chodí do siedmej triedy vo vidieckej škole Sv. Anny v Keni. Svoju školu má rád a váži si, že sa môže učiť a získavať vedomosti. Jeho vzdelávanie podporuje cez Nadáciu Integra darca zo Slovenska. A práve jemu napísal list, ako sa mu podarilo kúpiť darček pre starých rodičov.

 

Chudoba a málo peňazí

Chlapec býva za normálnych okolností počas školského roku na internáte, ktorý je súčasťou centra Sv. Anny. Pochádza z chudobnej rodiny, rodičia mu zomreli a má už len starých rodičov. Tí majú veľmi málo peňazí na živobytie, nedokážu platiť výdavky na školu ani bežné veci, ktoré dieťa potrebuje.

Minulý rok zažil Kelvin veľké prekvapenie a obrovskú radosť. V centre dostal úplne nové topánky. Znamenalo to pre neho veľa. Nielen preto, že si mal čo obuť. Dôležitá pre neho bola aj skutočnosť, že si niekto všimol, že chodí bosý. Že na neho mysleli a pomohli mu.

 

Dobrý nápad

Keď sa v marci 2020 zatvorili v Keni všetky školy kvôli rastúcim prípadom Covid-19, Kelvin odišiel z internátu ku svojim starým rodičom. Rozmýšľal ako čo najlepšie využiť tento čas, kedy nemôže chodiť do školy. Od malička mal vzťah k pôde, keďže býval na vidieku. A tak začal pestovať v záhrade rôzne plodiny, od cibule cez repu až po sukumu. Sukuma je zelenina podobná špenátu, alebo kelu. Jej listy sú veľmi častou súčasťou jedla suma wiki, ktoré sa podáva s kukuričnou kašou.

 

Najväčšiu radosť mal Kelvin z toho, že za zarobené peniaze mohol kúpiť na Vianoce darček pre starých rodičov .

 

Darček pre starých rodičov

Kelvin bol vždy zvyknutý poctivo pracovať a o záhradu sa vzorne staral. Za svoje úsilie dostal krásnu odmenu. Na jeho veľkú radosť mal o pár mesiacov bohatú úrodu. Keď sa o tom dozvedeli predajcovia z miestneho trhu, začali zeleninu od neho vykupovať. Chlapec si tak zarobil peniaze a pomohol aj starým rodičom. Najväčšiu radosť mal Kelvin z toho, že za zarobené peniaze mohol kúpiť vianočný darček pre starých rodičov. Starkí dostali oblečenie, ktoré by si sami nikdy nemohli kúpiť.

 

Vzdelanie vedie k hodnotám

Kelvin sa podelil o tento príbeh aj so svojím podporovateľom. My v Nadácii Integra sme nadšení, že chlapec robí zmysluplné a dobré veci. Že myslí aj na iných a pomáha svojim blízkym. Kelvin je príkladom, že cez podporu vzdelávania chudobných detí pomáhajú darcovia nielen k akademickým vedomostiam. Pomáhajú im tiež vidieť hodnoty a robiť múdre a správne rozhodnutia. Veríme, že podobné listy zo života detí budú môcť čítať aj ďalší ľudia, ktorí sa rozhodnú podporovať deti pri vzdelávaní.

Button https://integra.sk/co-robime/podpora-deti/

Podporovať dieťa pri vzdelávaní

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie