Kríza v južnej Ázii

Následky ničivého zemetrasenia, záplav aj útek Rohingov pred smrťou. Kríza v južnej Ázii má tisícky obetí. Ľudia sú bez domova, potrebujú jedlo, lieky, stany na bývanie.

Ivana Čorbová

koordinátorka
humanitárnej pomoci

Telefonický kontakt:
+421 918 949 884

Email:
ivana.corbova@integra.sk

Prispieť na projekt

Vyše 1500 ľudských životov si vyžiadali prírodné živly v Indonézii koncom septembra 2018. Vlna zemetrasení, najsilnejšie o magnitúde 7,5 a následné cunami zničili mesto Palu a okolité obce v indonézskej provincii Stredné Sulawesi. Poškodené sú domy, budovy, cesty, letiská a dôležitú infraštruktúru. Bez domova sa ocitli desaťtisíce ľudí. Katastrofa postihla takmer 1,5 milióna osôb.

Nepál, India a Bangladéš sa spamätáva z mohutných záplav a zosuvov pôdy, ktoré si vyžiadali viac ako 2000 obetí. Celkovo postihli 41 miliónov ľudí.

Povodne, ktoré spôsobili monzúnové dažde, zničili mosty, cesty, budovy, aj úrodu. Neustávajúci dážď zaplavil dediny a vyhnal z domova tisícky ľudí. V Nepále bolo zničených 65 tisíc domov a 70 škôl. V Indii sa ocitlo pod vodou takmer 3-tisíc dedín a v Bangladéši muselo opustiť svoje domovy vyše 600-tisíc ľudí.

Najviac postihnuté oblasti sa zásobujú potravinami, vodou a stanmi. Úrady sa obávajú, že v zatopených oblastiach hrozí prepuknutie epidémie týfusu, žltačky a ďalších nákazlivých chorôb. Očakáva sa nedostatok potravín a narastajúci hlad.

Okrem následkov ničivej povodne čelí hlavne Bangladéš náporu Rohingov, ktorí utekajú z Mjanmarska pred smrťou. Medzinárodná organizácia pre migráciu odhaduje, že hranicu medzi Mjanmarskom a Bangladéšom denne prekročí okolo 20-tisíc utečencov. Len od konca augusta ušlo do Bangladéša takmer pol milióna Rohingov.

Rohingovia sú etnická skupina, ktorú tvoria hlavne moslimovia. Žijú v prevažne budhistickom Mjanmarsku. Nemajú štátnu príslušnosť, pretože im vláda odmieta udeliť občianstvo. Pokladá ich totiž za nelegálnych prisťahovalcov z Bangladéša. Preto im neumožňuje prístup k rovnakej lekárskej starostlivosti, vzdelaniu, bez povolenia sa nesmú vydávať, sťahovať. Rohingov chce prinútiť, aby krajinu opustili alebo sa prispôsobili väčšinovému obyvateľstvu.

Aktivity proti Rohingom sa v poslednom roku vystupňovali a títo ľudia sú denne vystavení krutému násiliu. Vojenské jednotky vypaľujú celé dediny, hromadne znásilňujú ženy a zabíjajú pozostalých. Rohingovia utekajú do okolitých krajín, hlavne do Bagladéša, kde ich je v súčastnosti asi milión. Ľudia tam čelia nedostatku potravín a monzúnové dažde spôsobujú ťažkosti pri hľadaní provizórneho ubytovania.

Aliancia Integral, ktorej členom je aj Nadácia Integra, vyhlásila výzvu na pomoc oblastiam postihnutých povodňu a na pomoc Rohingom. Integra sa do pomoci obyvateľom týchto krajín zapojila prostredníctvom Alliancie Integral, ktorá už dlhé roky pôsobí v južnej Ázii.

Prečo dokážeme byť v pomoci efektívni

Sme členom medzinárodnej Aliancie Integral, ktorá sa zapája do humanitárnych aktivít na celom svete. Týmto spôsobom pracuje 23 členov zo 14-tich krajín na 85-tich miestach sveta. Vďaka koordinácii a znalostiam situácie v danej krajine je táto pomoc rýchla a účinná.

Ako spolu s partnermi a vďaka Vám pomáhame:

  • Zriaďovanie núdzových zdravotných táborov.
  • Distribúcia jedla, vody tiež stanov, prikrývok a oblečenia.
  • Lekárska starostlivosť, najmä v dôsledku infekčných chorôb ako sú hnačky, cholera, úplavica a kožné ochorenia.
  • Oprava domov spolu s miestnymi obyvateľmi v Bangladéši.
  • Náhrada škôd v oblasti poľnohospodárstva.

Pomoc v týchto oblastiach zabezpečujeme s našimi partnermi:

 

Podporiť obyvateľov južnej Ázie v kríze

Prispejte ľuďom v núdzi ešte dnes