Koronavírus v africkom slume

Koronavírus doposiaľ nakazil viac ako dvadsaťštyri miliónov ľudí na svete a zabil státisíce z nich. Svetová zdravotnícka organizácia s obavami pozoruje Afriku potom,
čo sa tam objavili prvé prípady nákazy. Zapojili sme sa do pomoci. Šijeme rúška  a zabezpečujeme jedlo pre najchudobnejších.

Ivana Čorbová

koordinátorka
humanitárnej pomoci

Telefonický kontakt:
+421 918 949 884

Email:
ivana.corbova@integra.sk

Prispieť na rúško

Zlé hygienické podmienky, slabo fungujúce zdravotníctvo, nedostatok vody, spolužitie mnohopočetných rodín v chatrčiach v slume, málo osvety. To všetko sa môže podpísať na hrozivom scenári, ktorý sa môže odohrať na africkom kontinente.

V Nadácii Integra sledujeme vývoj situácie najmä v Keni a Etiópii, kde pomáhame drobným farmárom a podporujeme deti pri vzdelávaní. Správy od našich afrických partnerov sú znepokojivé, hoci počet nakazených ľudí je zatiaľ relatívne nízky. Nový koronavírus už citeľne zasiahol ekonomiku, ľudia prichádzajú o prácu a majú strach zo šírenia vírusu hlavne telesným kontaktom. Žijú v domácnostiach, kde je spolu viac ľudí v malom priestore. Pre ich kultúru je navyše bežná blízkosť, objatie, podanie ruky, stretávanie sa s priateľmi.

Vypočujte si rozhovor o aktuálnej situácii v Keni v súvislosti koronavírusom.

Ako pomáhame

Šitie rúšok
Snažíme sa pomôcť v predstihu a finančne podporujeme šitie ochranných rúšok v krajčírskej dielni v centre TAPA. Centrum sa nachádza na okraji najväčšieho afrického slumu Kibera v Nairobi, kde žije podľa odhadu 700-tisíc až milión ľudí. Našou snahou je pomôcť dielni, aby vyrobila dostatočné množstvo rúšok a mohla ich rozdať čo najväčšiemu počtu ľudí. Väčšina z nich totiž nemá peniaze na základné životné potreby a kúpa rúšok pre viacpočetnú rodinu by bola nad ich možnosti.

Jedlo pre deti a ich rodiny
Podľa správ od našich partnerov v Keni a Etiópii je v súčasnosti najväčšou potrebou jedlo. Keďže ľudia prichádzajú o prácu a tým aj o aký-taký zárobok, rodiny nemajú čím nakŕmiť deti. Školy sú zatvorené a deti z našich projektov zostali doma. Pokiaľ chodili do školy, dostávali denne výživné jedlo. Dnes zostávajú hladné. Rovnako hladujú celé rodiny. Využívame však kapacity našich škôl v ktorých zabezpečujeme jedlo pre najzraniteľnejšie skupiny ľudí.

S kým pomáhame:

Rúška šijeme v krajčírskej dielni v centre TAPA, ktorú sme pred časom vybavili s pomocou SlovakAid. kde sú k dispozícii nové šijacie stroje. Pracuje v nej okolo 50 krajčírok, ktoré za bežných okolností šijú uniformy pre školy a firmy.

V areáli centra je okrem dielne aj škola a škôlka, ktoré sa starajú o vzdelávanie detí. To teraz zabezpečuje jedlo pre deti a ich rodiny. Jedlo zabezpečujú aj ďalšie zariadenia, ktoré za bežných okolností vzdelávajú deti napr. centrum Beacon of Hope, škola sv. Anny, detský domov Praise Gate, Štipendijný program Keňa a centrum Bishoftu s materskou školou Shallom v Etiópii. Patrím im naša obrovská vďaka.

Pomôcť pri výrobe rúšok a zabezpečení jedla môžete tiež. Prispejte a pomôžme zvládnuť dôsledky pandémie koronavírusu najchudobneším. 

Prispieť na rúško a jedlo pre najchudobnejších

Prečítajte si viac:

Ako môžete pomôcť

Napríklad váš dar v hodnote 20€ zabezpečí pre 5 člennú rodinu potravinovú pomoc na celý mesiac. Balíček obsahuje kukuričnú múkou, ryžu, fazuľa, olej, cukor a čaj. Za podporu vo výške 30€ získa táto rodina aj hygienické pomôcky ako rúška, mydlo a dezinfekčný gél. Samy si zvoľte výšku príspevku. Každé euro pomáha.

 

Prispieť na rúško a jedlo pre najchudobnejších

Po kliknutí na tlačidlo budetete presmerovaný na darcovskú stránku, kde zadáte svoje kontaktné údaje a čiastku, ktorou si želáte podporiť aktuálne šitie rúšok a distribúciu jedla pre najchudobnejších. Ďakujeme!

Príbehy z terénu

Spoznávame životy ľudí, ktorým pomáha naša práca. Často sú plné bolesti, smútku, ale aj vďačnosti a nádeje. Prečítajte si niektoré z nich.

Prispejte ľuďom v núdzi ešte dnes