Cyklón Idai

Cyklón Idai a následné záplavy v krajinách južnej Afriky si vyžiadali stovky ľudských životov.
Prírodný živel zničil domy, cesty, aj úrodu a státisíce ľudí pripravil o domov.

Ivana Čorbová

koordinátorka
humanitárnej pomoci

Telefonický kontakt:
+421 918 949 884

Email: 
ivana.corbova@integra.sk

Prispieť na projekt

V noci 14. marca zasiahol africký Mozambik silný vietor a prívalové dažde. V prístavnom meste Beira došlo k zosuvom pôdy a vyliali sa dve najväčšie rieky – Buzi a Pungue. Zaplavili celé dediny, zničili domy, cesty. O dva dni neskôr zasiahla rovnaká búrka Zimbabwe a podobne vyčíňala aj v Malawi.

Záplavová voda ustupuje kvôli pretrvávajúcim dažďom iba pomaly. Na miesta katastrofy vyrazili humanitárne tímy mnohých organizácii. Distribuujú jedlo, vodu, lieky a stany. V súčasnosti sa dostávajú aj do odľahlejších oblastí, kde až teraz vidno plný rozmer katastrofy. Podľa organizácie Spojených národov (OSN) ide o jednu z najhorších búrok, akú juh Afriky zažil za posledné desaťročia. OSN dodala, že búrka vyvolala humanitárnu krízu, ktorá postihla asi 2,5 milión ľudí.

Krajinám hrozia infekčné ochorenia, hlavne cholera. Situácia je naliehavá, lebo živel zničil úrodu miliónov ľudí tesne pred zberom. Hrozí hlad. Ľuďom v postihnutých krajinách chýbajú základné životné potreby. Naliehavo potrebujú jedlo, pitnú vodu, lieky, prístrešky na bývanie. Neskôr budú potrebovať aj nové semená, aby si mohli dopestovať nové plodiny.

Pomôžte im spolu s nami a staňte sa súčasťou tímu, ktorý pomáha zmierniť núdzu týchto ľudí.

„Sú to naliehavé preteky s časom na záchranu životov. Mnohé oblasti sú ešte stále pre záchranárske tímy nedostupné. S partnermi, ktorí zasahujú v postihnutých oblastiach a prinášajú pomoc komunitám, sme v intenzívnom kontakte. Napriek náročným podmienkam distribuujú ľuďom v najodľahlejších a ťažko dostupných regiónoch potraviny, pitnú vodu, mydlo, siete proti komárom a prístrešky. Prosíme o pomoc aj slovenskú verejnosť, aby bolo možné zachrániť čo najviac životov“, povedala Bohuslava Bánová, koordinátorka humanitárnej pomoci Nadácie Integra.

Prečo dokážeme byť v pomoci efektívni

Sme členom medzinárodnej Aliancie Integral, ktorá sa zapája do humanitárnych aktivít na celom svete. Týmto spôsobom pracuje 23 členov zo 14-tich krajín na 85-tich miestach sveta. Vďaka koordinácii a znalostiam situácie v danej krajine je táto pomoc rýchla a účinná. 

Pomoc v týchto oblastiach zabezpečujeme s našimi partnermi:

Prispieť a zmierniť následky Cyklónu Idai

 

Vďaka Vám môžeme prinášať nádej ľuďom v krízach.

Príbehy z terénu

Spoznávame životy ľudí, ktorým pomáha naša práca. Často sú plné bolesti, smútku, ale aj vďačnosti a nádeje. Prečítajte si niektoré z nich.

Prispejte ľuďom v núdzi ešte dnes