Ekonomický rozvoj

Našou víziou je “vytvárať príležitosti pre znevýhodnených“.
Preto sme v roku 2010 založili spoločnosť Ten Senses Africa, ktorá je celosvetovo
prvým fair trade spracovateľom makadamových a kešu orechov.

Allan Bussard

riaditeľ
a správca nadácie

Telefonický kontakt:
+421 903 419 216

Email:
allan.bussard@integra.sk

Našou víziou je “vytvárať príležitosti pre znevýhodnených“. Preto sme v roku 2010 založili spoločnosť Ten Senses, ktorá je celosvetovo prvým spracovateľom makadamových a kešu orechov.
Neskôr sme si začali uvedomovať nespravodlivé podmienky, za ktorých kenskí farmári pestovali a predávali orechy. Sú to jednoduchí ľudia, ktorí nepoznajú trh. Obchodníci to často zneužívali, a farmári tak predávali orechy za veľmi nízke ceny. Niekedy nepokryli ani výrobné náklady. Preto Ten Senses založila v Keni firmu Ten Senses Africa, ktorá sa zapojila do systému Fair Trade – férový obchod. Ako prvá na svete podporila Fair Trade v oblasti makadamových orechov. Certifikácia Fair Trade priniesla farmárom stabilné príjmy a dlhodobé zmluvy.

Ten Senses Africa patrí ku kľúčovým sociálnym podnikom Nadácie Integra. V Keni, v hlavnom meste Nairobi, prevádzkuje továreň na spracovanie makadamových a kešu orieškov a zamestnáva tam takmer tristo žien z neďalekého slumu. Od miestnych farmárov nakupuje orechy a spracováva ich pre export do Európy a Severnej Ameriky. Projekt makadamových orieškov znamená stabilný príjem pre viac ako 1500 farmárov v Keni. Keďže každý z nich sa stará v priemere o štyri osoby, osoh z tejto práce pociťujú tisíce ľudí.

V roku 2014 začala spoločnosť Ten Senses spolupracovať s pestovateľmi kešu orechov a pomohla im získať Fair Trade a Bio certifikácie.

Prínos našej spolupráce

Predaj a platba
Farmárske družstvá, ktoré zastrešujú 62 000 farmárov, predali v roku 2014 až 390 ton orechov. Z toho viac ako 100 ton smerovalo na európsky a americký trh cez firmu Ten Senses. Farmári tak dostali za ne v priamych platbách bez sprostredkovania viac ako 540 000 eur.

Sociálna prémia
Farmárske skupiny dostali navyše takmer 30 000 eur ako sociálne prémie v rámci systému Fair Trade. Použijú sa na rozvoj miestnej komunity.

Dlhodobé zmluvy
Ten Senses podpísala dlhodobé zmluvy o dodávkach makadamových a kešu orechov pre zákazníkov vo Švajčiarsku, v Holandsku, Nemecku, na Slovensku a v USA. Africkí farmári tak môžu investovať do viac makadamových a kešu stromov s vyhliadkou na lepšie príjmy.

Nárast predaja
V roku 2015 sa predaj cez Ten Senses oproti predchádzajúcemu roku viac ako strojnásobil. Dosiahol 286 ton spracovaných makadamových a kešu orechov, čo predstavuje nákup 1,9 milióna kilogramov surových orechov od farmárskych skupín. V roku 2015 tak farmári dosiahli príjem 1,97 milióna eur. Dostali sociálne prémie vo výške viac ako 100 000 eur, ktoré investovali do projektov vo svojej komunite.

Viac peňazí na školu
Farmárom, ktorých orechy spĺňajú štandardy Fair Trade a Bio, vyniesol predaj ich výrobkov viac o 20%. Tento príjem navyše farmári použili hlavne na zaplatenie školských poplatkov za svoje deti.

Plány na rok 2016
Objednávky na dodávku spracovaných makadamových a kešu orechov v tomto roku dosiahnu 320 ton. Predstavuje to nákup 2,6 milióna kilogramov surových orechov od farmárskych skupín. V roku 2016 farmári dosiahnu príjem takmer 2,2 milióna eur a sociálne prémie vo výške viac ako 100 000 eur.

Príbehy z terénu

Spoznávame životy ľudí, ktorým pomáha naša práca. Často sú plné bolesti, smútku, ale aj vďačnosti a nádeje. Prečítajte si niektoré z nich.

Prispejte ľuďom v núdzi ešte dnes