Blog

Podpora detí

Baví ju móda

L

oise sa narodila ako druhá z piatich detí v chudobnej rodine v Keni v oblasti Ongata Rongai. So svojou mamou a súrodencami žije v dvojizbovom dome. Otec ich opustil a mama zostala s malými deťmi sama. Aby ich uživila, hľadala si príležitostnú prácu. Nájsť trvalé zamestnanie bolo nemožné, keďže v Keni je takmer každý druhý človek bez práce.Loise má síce staršiu sestru, tá však nemohla svojim blízkym veľmi pomôcť. Vydala sa a musela sa starať o svoju novú rodinu. Napriek ťažkým okolnostiam sa Loise v roku 2010 podarilo ukončiť strednú školu. Ďalej sa nedostala kvôli financiam.Onedlho sa zaľúbila a otehotnela. Narodilo sa jej dievčatko, ktoré si však otca veľmi neužilo. Chlapec, do ktorého Loise vkladala svoje nádeje, ich opustil. Loise zostala ako slobodná mamička s dieťatkom sama. Naďalej bývala v dome svojej mamy, len ich bolo o jedného viac. Bolo treba nakŕmiť ďalšie hladné ústa. „Mama sa veľmi snažila, ale nebola schopná zabezpečiť nám základné potreby. Moje dieťa prežilo vďaka Božej milosti. Zobrala som každú prácu, aby som nám zabezpečila jedlo a pomohla mame“, hovorí Loise.

Absolvovala kurz Móda a dizajn a venovala sa aj počítačom.

Počas tohto ťažkého obdobia však mladá žena nestrácala nádej. Prihlásila do vzdelávacieho programu centra Beacon of Hope  kde vďaka sponzorovi mohla študovať. Absolvovala kurz Móda a dizajn a venovala sa aj počítačom. Po roku školy sa zdokonalila v šití odevov aj vo výrobe šperkov. Nové zručnosti jej umožňujú uchádzať o rôzne pracovné pozície.  Aj tie, kde je potrebná znalosť práce s počítačom. Loise radi vyhľadávajú susedia a známi, ktorí potrebujú upraviť odevy. „V súčasnosti ma oslovujú aj  ľudia, ktorí vlastnia šijacie stroje, ale potrebujú pomoc pri príprave strihu určitého modelu. Baví ma to a zabezpečí mi to príjem“, dodáva.Hoci sama nemá vlastný stroj, dostáva množstvo objednávok od škôl na šitie školských uniforiem. Ich výrobu posúva svojmu kamarátovi, ktorý ich ušije a Loise vyplatí odmenu za sprostredkovanie obchodu.
Loise patrí k tým, ktorí sa vďaka podpore sponzorov dokázali postaviť na vlastné nohy. Nielenže dokáže uživiť seba a svoju dcérku, ale pomôže aj svojej mame. Je príkladom aj pre svoje okolie, že snaha a vytrvalosť prinášajú ovocie.

 

Len vďaka Vám prinášame nádej pre plnohodnotný život detí v Keni a Etiópii.

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie